Plastyka małżowin nosowych
SPIS TREŚCI
Konchoplastyka, określana także jako mukotomia bądź plastyka małżowin nosowych dolnych, to zabieg polegający na redukcji przerośniętych małżowin nosowych dolnych z obu stron. Jej celem jest zwiększenie drożności nosa oraz niwelacja zaburzeń oddychania, co umożliwia rozwiązanie problemów z nieżytem nosa, chrapaniem, bezdechami sennymi oraz bólem głowy.
Umów się z naszym specjalistą i zapisz się na zabieg plastyki małżowin nosowych.
Zadzwoń +48 794 795 738
Małżowiny nosowe dolne – jaka jest ich rola?
Niezwykła budowa jamy nosowej zapewnia naszemu organizmowi ochronę. Jednym z jej ważniejszych rozwiązań konstrukcyjnych są małżowiny nosowe. Stanowią uwypuklenia ściany bocznej jamy nosa.
Są bardzo bogato unaczynione, co umożliwia ogrzewanie, nawilżanie oraz oczyszczanie wdychanego przez nas powietrza. Dzięki temu małżowiny nosowe chronią nas przed infekcjami oraz przedostawaniem się zanieczyszczeń i pyłków do płuc.
Dlaczego małżowiny nosowe stają się przerośnięte?
Zdarza się, że małżowiny nosowe nie mogą pełnić swoich funkcji w prawidłowy sposób. Różne czynniki, takie jak np. urazy czy wrodzone dolegliwości mogą spowodować przerost małżowin nosowych, co utrudnia swobodne oddychanie, oczyszczanie i ogrzewanie powietrza.
Przerost małżowin najczęściej wywoływany jest przez:
- alergie,
- nawracające infekcje,
- zbyt częste sięganie po krople do nosa.
Konchoplastyka – główne wskazania do zabiegu
Konchoplastyka wykonuje się w celu usunięcia przykrych objawów, z którymi wiąże się przerost małżowin nosowych.
Zabieg jest przeprowadzany z następujących wskazań:
- silna alergia (zabieg nie usuwa alergii, ale zmniejsza jej objawy),
- uczucie zatkanego nosa (utrzymujące się stale lub często),
- trudności w swobodnym oddychaniu,
- chrapanie i bezdechy senne,
- nawracające infekcje górnych dróg oddechowych,
- pogorszenie węchu,
- uzależnienie od kropli do nosa.
Konchoplastyka – przeciwwskazania do zabiegu
Konchoplastyka nosa jest wykluczona, gdy pacjent:
- przyjmuje leki na rozrzedzenie krwi,
- ma aktywne infekcje górnych dróg oddechowych (w tym opryszczkę wargową),
- jest w złym stanie ogólnym,
- ma podwyższoną temperaturę ciała.
Plastyka małżowin nosowych – jak się przygotować?
Korekcja małżowin nosowych musi być poprzedzona konsultacjami z laryngologiem. Lekarz specjalista przeprowadza rzetelny wywiad z pacjentem oraz robi podstawowe badania. Kieruje także na dodatkowe badania krwi.
Zmniejszenie małżowin nosowych w naszej placówce – jak wygląda?
Zmniejszenie małżowin nosowych odbywa się za sprawą dwóch innowacyjnych technik:
- diatermia radiofalowa RaVoR: podczas zabiegu emitowane są fale o częstotliwości 4 Mhz oraz wysoka temperatura, wynosząca 90° – 100°C. Wywołany zostaje jałowy stan zapalny, który doprowadza do utworzenia się w ciągu kilku tygodni włóknisto-bliznowatych struktur zwężających i usztywniających tkankę małżowin nosowych,
- koblacja: w tym przypadku wykorzystywane są fale radiowe i temperatura rzędu 40° – 70°C. Koblacja umożliwia bardzo precyzyjne i nadzorowane oddzielenie tkanek. Część z nich ulega odparowaniu. Rana zostaje zamknięta, dzięki czemu zabieg jest komfortowy dla pacjenta, a czas rekonwalescencji krótszy.
Standardowo konchoplastyka odbywa się w znieczuleniu miejscowym, w rzadszych przypadkach stosowane jest znieczulenie ogólne. Czas trwania operacji ze znieczuleniem miejscowym wynosi mniej więcej 20 – 30 minut.
Plastyka małżowin nosowych dolnych stosowana jest w przypadku problemów z drożnością nosa, wynikającej z: alergii, uzależnienia od kropli do nosa, naczynioruchowego niezytu nosa, czy przerostu małżowin. Przy katarze alergicznym, taki zabieg jest uzupełnieniem leczenia farmakologicznego – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog)
Plastyka małżowin nosowych – możliwe skutki uboczne
Z reguły plastyka małżowin nosowych za pomocą diatermii radiofalowej RaVoR oraz koblacji jest bardzo bezpiecznym zabiegiem. Jednak jak w każdym przypadku istnieje niewielkie ryzyko powikłań.
Należy do nich np. krwawienie z nosa, uczucie suchości w nosie, powstanie zrostów pomiędzy małżowiną a przegrodą nosową. Z tego powodu niezbędne jest regularne przychodzenie na wizyty kontrolne u laryngologa oraz szybkie reagowanie w razie wystąpienia niepokojących objawów.
Czego można się spodziewać po zabiegu plastyki małżowin? Zalecenia
Diatermia radiofalowa RaVoR nie wiąże się z założeniem opatrunku do nosa przez otolaryngologa, ponieważ zastosowanie tej metody skutecznie tamuje krwawienie podczas zabiegu. Przeciwdziała też ryzyku jego wystąpienia po operacji. Nos nie boli, ale przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu może występować uczucie jego zatkania, co jest spowodowane odczynowym obrzękiem błony śluzowej w jamie nosa, będącym reakcją na interwencję chirurgiczną. Z nosa może również sączyć się surowicza wydzielina, zawierająca niewielką ilość krwi.
Po zabiegu należy zrezygnować na 2-3 tygodnie z intensywnych treningów, nurkowania, lotów samolotem, sauny i gorących kąpieli. Przez 3-4 tygodnie trzeba stosować się do pielęgnacji jamy nosowej zgodnie z tym, co zaleci laryngolog. Gojenie się tkanki musi być kontrolowane przez 6 tygodni po zabiegu. Po upływie tego czasu można ocenić skuteczność zabiegu.
Podsumowanie
Konchoplastyka jest najskuteczniejszym rozwiązaniem dolegliwości wynikających z przerostu małżowin nosowych. Jak zakwalifikować się do zabiegu? Udaj się do kliniki Lifemedica w Gdańsku, gdzie dr n. med. Dmitry Tretiakow, doświadczony specjalista zdiagnozuje problem i dobierze najlepsze rozwiązanie.
Umów wizytę u naszego specjalisty – zadzwoń+48 794 795 738
Plastyka małżowin nosowych – najczęstsze pytania i odpowiedzi
1. Jakie znieczulenie stosuje się podczas plastyki małżowin?
Najczęściej wykorzystuje się znieczulenie miejscowe. O wiele rzadziej konchoplastyka wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.
2. Czy można jednocześnie poddać się dwóm zabiegom: konchoplastyce i septoplastyce?
Tak, jeżeli pacjent ma wskazaną korekcję zarówno małżowin nosowych dolnych, jak i skrzywienia przegrody nosowej, to może mieć je wykonane podczas jednego zabiegu. Niemal zawsze podaje się wtedy znieczulenie ogólne.
3. Jak długo trwa plastyka małżowin nosowych dolnych w znieczuleniu miejscowym?
Czas takiego zabiegu to około 20 – 30 minut.
4. Czy plastyka małżowin nosowych dolnych wiąże się z długą rekonwalescencją?
Nie, powrót do zwyczajnego trybu życia jest możliwy już po około 3 tygodniach po zabiegu. Całkowite wygojenie się tkanek zajmuje około 5-6 tygodni, dlatego rezultaty konchoplastyki ocenić można dopiero po tym czasie.
5. Czy plastyka małżowin wymaga zwolnienia lekarskiego z pracy?
Jest to zależne od charakteru pracy. Osoby wykonujące pracę fizyczną potrzebują zwolnienia na około 3 tygodnie. Jest zalecane, by osoby mające pracę biurową pozostały w domu przez pierwsze kilka dni.
6. Czy korekcja małżowin nosowych pozostawia widoczne blizny?
Zabieg nie pozostawia żadnych widocznych z zewnątrz śladów czy blizn. Korekcja małżowin nosowych wykonywana jest od wewnątrz, bez naruszenia powierzchni skóry.
Bibliografia
1. Makowski A. Operacje nosa i zatok przynosowych. (w) Technika zabiegów i operacji w otolaryngologii. Latkowski B (red.). Wydanie 1, PZWL, Warszawa 2000; 270-273
2. Gierek T, Jura-Szołtys E. Konchoplastyka z użyciem plazmy argonowej (APC). Otolaryngol Pol 2005; 59: 37-40
3. Burget GCMenick FJ Nasal reconstruction: seeking a fourth dimension. Plast Reconstr Surg. 1986;78145- 157
Metody leczenia w naszej poradni
-
Konsultacja Laryngologiczna
Chrapanie może być spowodowane przez wiele różnych przyczyn, więc kluczem dla doboru właściwej terapii jest ich określenie. W niektórych przypadkach niezbędna będzie bowiem operacja, ale w...
Czytaj więcej -
Diatermia radiofalowa w leczeniu chrapania
Nowoczesne metody zabiegów w Centrum Zdrowia Lifemedica gwarantują szybkie efekty kliniczne przy zminimalizowaniu długości rekonwalescencji. Diatermia radiofalowa pozwala na niemal całkowite zmniejszenie bólu i obrzęku pooperacyjnego,...
Czytaj więcej -
Laserowe leczenie chrapania
Zabiegi laserowe w leczeniu chrapania Zastosowanie lasera w leczeniu chrapania nie tylko ogranicza ból pacjenta. Oprócz małej inwazyjności, zabieg ten cechuje niezwykła skuteczność. Usuwanie zmian jest...
Czytaj więcej -
Snoreplastyka w leczeniu chrapania
Aż 80% wszystkich, zdiagnozowanych przypadków chrapania jest następstwem drgania zbyt wiotkiego podniebienia. Są różne sposoby na pozbycie się tej dolegliwości, a jednym z nich jest tzw....
Czytaj więcej -
Leczenie chrapania za pomocą kriochirurgii
Kriochirurgia w leczeniu chrapania Za pomocą kriochirurgii można w bezbolesny i bezkrwawy sposób wyleczyć sporo przyczyn chrapania i bezdechów sennych. Za pomocą kryptolizy kriochirurgicznej można też...
Czytaj więcej