Krzywa przegroda nosowa
Krzywa przegroda nosowa utrudnia może utrudniać codzienne funkcjonowanie. U niektórych osób wręcz uniemożliwia swobodne oddychanie, powoduje blokadę nosa, a nawet częsty katar i krwotoki z nosa. W naszym gabinecie można skorzystać z nowoczesnego zabiegu na krzywą przegrodę nosową. Wykonywana jest całkowicie od środka – przez jamę nosową. Nie pozostają po niej widoczne blizny. To szybka ulga dla pacjentów. Czym jest przegroda nosowa? To dzieląca na pół jamę nosową struktura z tkanki chrzęstnej, kostnej i błoniastej, rozciągająca się od czubka nosa aż do gardła. Nie zawsze jest idealnie prosta. W sytuacji, gdy wpływa to negatywnie na jakość życia, wskazana jest operacja przegrody nosowej.
Jeśli podejrzewasz u siebie skrzywienie przegrody nosowej to zapraszamy do kontaktu i umówienie wizyty z naszym specjalistą!
Zadzwoń +48 794 795 738
Krzywa przegroda nosowa – objawy
Skrzywiona przegroda nosowa objawy ma mało specyficzne. Najczęściej wiąże się z uczuciem zatkanego nosa. Nos może być niedrożny po obu stronach jednocześnie lub tylko z jednej strony. Czasami dziurki od nosa zatykają się na przemian. Krzywa przegroda nosowa objawia się także przez częste infekcje górnych dróg oddechowych oraz silne infekcje ucha i gardła.
Krzywa przegroda nosowa – dolegliwości
Krzywa przegroda nosowa może się wiązać z dolegliwościami utrudniającymi codzienne życie. Pacjenci zmagają się z częstymi bólami głowy, krwawieniami z nosa, chrapaniem, uczuciem zatykania się uszu. Ich węch może ulec osłabieniu.
Krzywa przegroda nosowa – przyczyny
Skąd bierze się skrzywienie przegrody nosowej? Przyczyny tej przypadłości bywają różne. Krzywa przegroda może wynikać na przykład wrodzonej wady anatomicznej. Nierzadko jest efektem urazu powstałego w trakcie ciąży czy porodu lub obrażenia doznanego w późniejszym wieku.
Przegroda swoją ostateczną formę przybiera około 25 r. życia, dlatego uznaje się, że na jej skrzywienie narażone są najbardziej osoby, które nie osiągnęły jeszcze tego wieku. Oczywiście osoby, które przekroczyły wiek 25 lat również mogą ulec urazom, których konsekwencją będzie krzywa przegroda nosowa.
Umów wizytę u naszego specjalisty – zadzwoń+48 794 795 738
Krzywa przegroda nosowa – operacja w naszej placówce
Operacja krzywej przegrody nosowej jest najskuteczniejszym rozwiązaniem w przypadku, gdy skrzywienie przegrody nosowej utrudnia nam codzienne życie. Najczęściej wykonywana jest septoplastyka nosa, czyli zabieg korygujący chrząstkę oraz kość przegrody. W niektórych przypadkach konieczna jest też konchoplastyka nosa, zabieg polegający na zredukowaniu przerośniętych małżowin nosowych.
Septoplastyka i konchoplastyka mogą być przeprowadzone jednocześnie – podczas jednego zabiegu zmniejsza się małżowiny nosowe oraz zostaje skorygowana przegroda nosowa. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Znacznie rzadziej wykorzystuje się znieczulenie miejscowe. Korekta przegrody nosowej zajmuje około godzinę. Pacjent najczęściej wraca do domu jeszcze tego samego dnia lub w dzień po zabiegu.
Jak postępować po zabiegu? Pacjent powinien przez tydzień odpoczywać, nie może korzystać z sauny i gorących kąpieli. Odradza się w tym czasie lot samolotem i nurkowanie. Przez trzy tygodnie należy też unikać forsownego wysiłku fizycznego.
Zabiegowe leczenie przegordy nosowej to najlepszy sposób na udrożnienie nosa, poprawę przepływu powietrza oraz poprawę skuteczności leczenia farmakologicznego przy przewlekłym zapaleniu zatok. Krzywa przegroda nosowa nie może zostać zniwelowana poprzez leczenie farmakologiczne, a operacja to jedyna skuteczna metoda – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, lekarz specjalista, laryngolog (otolaryngolog).
Podsumowanie
Przyczyna problemów z oddychaniem, zatkanym nosem czy częstymi infekcjami może być jedna: skrzywiona przegroda nosowa. Operacja pozwala znacznie podnieść komfort życia pacjentów, nie jest skomplikowana i nie wiąże się z długą rekonwalescencją. Jeśli podejrzewasz, że za Twoimi dolegliwościami może stać krzywa przegroda nosowa, umów się na wizytę u laryngologa.
Bibliografia
1.Pannu KK, Chadha S, Kaur IP: Evaluation of benefits of nasal septal surgery on nasal symptoms and general health [w:] “Indian Journal Otolaryngology and Head & Neck Surgery”, 2009, s. 59-65
2. Dąbrowski P: Nasal obstruction – causes, diagnosis, and treatment [w:] „Lekarz POZ”, 2017, s. 19-28
3. Kucybała I, Janik K, Ciuk S, Storman D, Urbanik A: Nasal Septal Deviation and Concha Bullosa – Do They Have an Impact on Maxillary Sinus Volumes and Prevalence of Maxillary Sinusitis? [w:] „Polish Journal of Radiology”, 2018, s. 126-133
4. Kulczyński B: Krwawienia z nosa [w:] „Przewodnik Lekarza”, 2003, s. 117-119