Zatkany nos
Zatkany nos to powszechna i uciążliwa przypadłość, która utrudnia swobodne oddychanie. Wywołać ją może wiele przyczyn, z których najczęstszymi są przeziębienie i alergia. W wielu przypadkach uczucie ciągłego zatkania wiąże się z takimi problemami, jak: skrzywienie przegrody nosowej, przerost małżowin, ale też polipy nosa. W naszej placówce oferujemy szereg nowoczesnych zabiegów, które przyniosą szybka ulgę w takich przypadkach. Co możemy zrobić, by udrożnić zatkany nos? Należy zacząć od konsultacji z otolaryngologiem.
Jeśli dokucza ci zatkany nos to skonsultuj się z naszym specjalistą!
Zadzwoń +48 794 795 738
Zatkany nos – przyczyny
Uczucie zatkanego nosa może mieć różne podłoże:
- infekcje,
- alergie,
- polipy nosa,
- urazy,
- ciało obce w nosie,
- krzywa przegroda nosowa,
- antykoncepcja hormonalna,
- uzależnienie od kropli do nosa,
- wady rozwojowe,
- nowotwory.
Ciągle zatkany nos – diagnostyka
Zatkany nos zwykle nie wymaga postawienia specjalistycznego rozpoznania. Możemy pozbyć się tej dolegliwości, stosując domowe metody. Jednak gdy mamy ciągle zatkany nos przez ponad tydzień, to jest już problem, który powinniśmy przedstawić lekarzowi.
Co na zatkany nos? Leczenie
W naszym gabinecie wiemy, że skuteczne leczenie zaczyna się od profesjonalnej diagnostyki, dlatego nasz laryngolog przeprowadza zawsze szczegółowy wywiad z pacjentem, a do tego wykonuje podstawowe badania. Dzięki diagnostyce dowiemy się, dlaczego mamy zatkany nos. Leczenie powinno być odpowiednie do przyczyny, jaka wywołała ten stan, inaczej może nie przynieść efektów. W przypadku wad anatomicznych, konieczne będzie wykonanie profesjonalnych zabiegów. Taką ofertę posiadamy w naszej placówce. Ponadto na przykład – gdy zatkany nos jest wywołany przez alergię, będziemy musieli przede wszystkim unikać danego alergenu. Pomocne może się okazać także odczulanie lub leczenie farmakologiczne.
A co na zatkany nos, jeśli nabawiliśmy się przeziębienia, a domowe metody oraz leki dostępne bez recepty nie zdają rezultatów? Powinniśmy udać się do lekarza, który oceni, czy czasem nie potrzebujemy antybiotyków, które pomogą nam pokonać infekcję.
W niektórych sytuacjach rozwiązaniem będą tylko metody chirurgiczne. Obejmuje to niektóre przypadki utkwienia ciała obcego w nosie. Stosowane jest też, gdy zatkany nos powodują wrodzone lub nabyte wady anatomiczne: wady rozwojowe, krzywa przegroda nosowa, urazy, polipy, nowotwory. Dzisiejsze zabiegi laryngologiczne są szybkie, nieskomplikowane, niektóre nie wymagają nawet narkozy. Tradycyjne metody chirurgiczne odchodzą dziś w niepamięć na rzecz nowoczesnych technologii, jak fale radiowe, laser czy kriochirurgia. Dzięki nim krwawienie podczas zabiegów jest o wiele mniejsze, a w niektórych metodach praktycznie nie występuje. Rany goją się też szybciej. Zwykle pacjent nie wymaga pobytu w szpitalu, nie ma też zakładanej tamponady.
Zatkany nos bez kataru może być efektem ubocznym zażywanych leków. W takim przypadku nie powinniśmy ich samodzielnie odstawiać, tylko udać do lekarza prowadzącego i poinformować go o dokuczliwych symptomach. Czasami zatkany nos bez kataru wynika z uzależnienia od kropli lub sprayów do nosa. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że środki dostępne bez recepty mogą szkodzić, jeśli nie są zażywane we właściwy sposób. Popularne na zatkany nos spraye i krople zawierające ksylometazolinę i oksymetazolinę przynoszą ulgę, ponieważ obkurczają naczynia krwionośne błony śluzowej nosa. Gdy są jednak nadużywane lub stosowane przez długi czas, organizm się do nich przyzwyczaja i przestaje sam obkurczać naczynka.
Ciągle zatkany nos zmusza do jeszcze częstszego sięgania po krople. Z takiego błędnego koła trudno wyjść. Domowe metody odstawiania kropli do nosa mają raczej niską skuteczność, dla wielu uzależnionych osób pozostają już tylko zabiegi laryngologiczne. Jak ustrzec się tego problemu? Przestrzegając zalecanego czasu stosowania kropli i sprayów do nosa, czyli maksymalnie przez 5 dni. U dzieci czas ten jest jeszcze krótszy, bo wynosi 3 dni. Niestosowanie się do tych zaleceń zwiększa ryzyko uzależnienia. Jego głównym objawem jest nieustanna potrzeba sięgania po krople czy spraye do nosa. Osoby uzależnione nie mogą normalnie oddychać bez tych środków, gdyż dokucza im ciągłe uczucie zatkanego nosa.
Odczuwanie zatkania nosa może wynikać zarówno z czynników obiektywnych, jak i subiektywnych. Do pierwszej grupy można zaliczyć zmiany anatomiczne nosa (w tym skrzywienie przegrody), stan zapalny oraz alergie. Drugą grupę stanowi na przykład „zespół pustego nosa”. Leczenie tej dolegliwości zawsze determinowane jest przez przyczynę – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, lekarz specjalista, laryngolog (otolaryngolog).
Sposoby na zatkany nos
Gdy problem dopiero wystąpił i nie jest bardzo uciążliwy, możemy sięgnąć po domowe sposoby na zatkany nos, które pomogą go udrożnić. O wiele bezpieczniejsze od kropli i sprayów z ksylometazoliną i oksymetazoliną będą roztwory soli i wody morskiej, dostępne np. w postaci sprayów do nosa. Ich stosowanie nie wiąże się z ryzykiem uzależnienia. Pomagają oczyścić zatoki z nadmiaru wydzieliny i nawilżyć śluzówkę.
Umów wizytę u naszego specjalisty – zadzwoń+48 794 795 738
Ulgę przynoszą także inhalacje na zatkany nos.
Przygotowuje je się przez dodanie do dwóch litrów wrzącej wody łyżki soli lub kilku kropli ziołowego olejku eterycznego. Pochylamy się nisko nad naczyniem, tak by się nie oparzyć i powstające pary wdychamy nosem i wydychamy ustami. Najlepiej przykryć się ręcznikiem, by ograniczyć wydostawanie się par, dzięki czemu zabieg będzie jeszcze bardziej skuteczny. Inhalacje na zatkany nos pomagają rozrzedzić i usunąć wydzielinę, co niweluje uczucie zatkanego nosa.
Inhalacje świetny sposób na zatkany nos u dziecka, jeśli potrafi ono już siedzieć. Małe dzieci powinny przeprowadzać inhalację w obecności dorosłego, który będzie czuwał nad tym, by nie poparzyły się gorącą wodą.
Zatkany nos w nocy to szczególnie uciążliwy problem, bo często wręcz uniemożliwia zaśnięcie. Może być powodowany przez suche powietrze w pomieszczeniu. Skuteczny sposób na zatkany nos w tym przypadku to zastosowanie nawilżacza powietrza. To urządzenie ma jeszcze jedną ważną zaletę: oczyszcza powietrze z krążących w nim bakterii i alergenów, co zapobiega infekcjom i przynosi ulgę alergikom.
Zatkany nos u dziecka – jak sobie z nim radzić?
Zatkany nos u dziecka nie jest wcale czymś rzadkim. Dzieci są podatne na infekcje, zwłaszcza jesienią i zimą. Zdarza się, że infekcje występują jedna po drugiej, przez co może się wydawać, że dziecko ma przewlekły katar. Gdy do tego dojdą jeszcze inne czynniki, np. alergia i jej objawy nałożą się w czasie z symptomami przeziębienia, trudno ustalić, jaka jest właściwa przyczyna. Zatkany nos u dziecka może spowodowany też obecnością ciała obcego, krzywą przegrodą nosową, przerostem migdałka czy wadami wrodzonymi lub urazami – w tym urazami powstałymi podczas porodu.
Szczególnych problemów przysparza zatkany nos u niemowlaka. Tak małe dzieci oddychają przede wszystkim nosem. Gdy nosek jest zatkany, niemowlę może mieć problemy z oddychaniem i jedzeniem. W wyniku tego może nawet dojść do jego niedożywienia. Zatkany nos u dziecka może wpływać negatywnie na jego słuch, a także przyczynić się do późniejszych wad wymowy z powodu niepoprawnego odbierania dźwięków.
Bardzo ważne jest nauczenie dziecka, jak oczyścić zatkany nos. Przyśpieszy to leczenie infekcji i zapobiegnie powikłaniom. Dzieci samodzielnie potrafią wydmuchiwać nos dopiero w wieku około 3 lat, jednak z pomocą dorosłych mogą się tego uczyć już od pierwszego roku życia. Dla ułatwienia warto stosować roztwory soli i wody morskiej, które sprawią, że wydzielina z nosa będzie mniej gęsta i łatwiej będzie ją usunąć. Są całkowicie bezpieczne, można je podać dziecku do nosa przed każdym wydmuchaniem nosa.
Dla niemowląt istnieją specjalne akcesoria ułatwiające oczyszczenie noska. Działają na podobnej zasadzie, co gumowa gruszka.
Zatkany nos a zatoki
Ciągle zatkany nos może prowadzić do różnych powikłań. Długotrwale zatkany nos a zatoki – związek między tymi stanami istnieje, dlatego zdecydowane działanie odgrywa istotną rolę w uniknięciu zapalenia zatok. Poza tym, konsekwencją niedrożnego nosa może być zapalenie ucha, astma, krwawienia z nosa, pogorszenie węchu, polipy, problemy ze snem i bóle głowy.
Podsumowanie
Zatkany nos to problem, który trzeba leczyć, jeśli nie ustępuje samoistnie po kilku dniach.
Bibliografia
1. Nogala H, Bartochowska A, Tokarski M: Foreign body of the nose and paranasal sinuses – case report [w:] „Postępy w chirurgii głowy i szyi”, 2015, 30-32
2. Buczyłko K: Non-allergic rhinitis. Advances in Dermatology and Allergology [w:] „Postępy Dermatologii i Alergologii”, 2009, s. 369-371
3. Dąbrowski P: Nasal obstruction – causes, diagnosis, and treatment [w:] „Lekarz POZ”, 2017, s. 19-28
4. Graf P: Rhinitis medicamentosa: a review of causes and treatment. „Treat Respir Med.” 2005, s. 21–29