Leczenie chrapania za pomocą kriochirurgii

Kriochirurgia w leczeniu chrapania

Za pomocą kriochirurgii można w bezbolesny i bezkrwawy sposób wyleczyć sporo przyczyn chrapania i bezdechów sennych. Za pomocą kryptolizy kriochirurgicznej można też zmniejszyć masę migdałków, a także pozbyć się zalegających w ich kryptach resztek jedzenia, które mogą powodować przewlekłe zapalenia i nieprzyjemny zapach z ust.

Kriochirurgiczne zmniejszenie migdałków jest praktycznie bezbolesne oraz bezkrwawe. Niewielki dyskomfort pacjenci odczuwają kilka dni po zabiegu, ale jest on tak nie wielki, że zupełnie niepotrzebne są środki przeciwbólowe. Zbieg pozwala nie tylko zmniejszyć masę migdałków, ale też oczyścić zalegające resztki pokarmu w kryptach migdałkowych oraz spłycić je, co ograniczy występowanie podobnych przypadków w przyszłości.

Przez wiele osób zabiegi kriochirurgiczne nazywane są leczeniem zimnem lub zamrażaniem. Ma to też efekty poboczne, w postaci wyzwalania reakcji immunologicznej organizmu. Stymulowanie odpowiednią temperaturą powoduje, że migdałki zaczynają wytrwalej pracować. Dzięki temu często wystarczy jedna, ale niekiedy i dwie-trzy sesje wymrażania, by osiągnąć zadowalający efekt.

Metodę tę stosuje się przy leczeniu chrapania oraz bezdechów sennych, wywołanych zmianami w kształcie migdałków i podniebienia. Pierwsze efekty widoczne są już po kilku dniach po zabiegu.

– Pacjenci z przerostem migdałków podniebiennych nie zawsze wymagają wycięcia migdałków w całości. Przy określonych wskazaniach wystarczającym jest podcinanie (tonsilotomia) lub częściowa destrukcja (za pomocą lasera CO2 lub kriochirurgii) migdałków podniebiennych – mówi lek. med. Dmitry Tretiakow z Poradni Leczenia Chrapania w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku. – Dotyczy to grupy pacjentów, u których przerost migdałków powoduje chrapanie, bezdechy podczas snu lub spłycenie oddechu podczas snu, a także pacjentów z gromadzeniem się resztek pokarmów w kryptach migdałków, co może doprowadzać do nieprzyjemnego zapachu z ust – dodaje.

We współczesnej medycynie coraz więcej lekarzy skłania się do nie wycinania migdałków, jeśli nie jest to konieczne. Zabiegi kriochirurgiczne pozwalają natomiast na ograniczenie ich wielkości, zahamowanie przerostu, ale jednocześnie zaniechanie ich usuwania, co pozwala zachować ich właściwości.

Metody leczenia w naszej poradni

 • Konsultacja Laryngologiczna w Chrapaniu

  Konsultacja Laryngologiczna

  Chrapanie może być spowodowane przez wiele różnych przyczyn, więc kluczem dla doboru właściwej terapii jest ich określenie. W niektórych przypadkach niezbędna będzie bowiem operacja, ale w...
  Czytaj więcej

 • Diatermia radiofalowa w leczeniu chrapania

  Nowoczesne metody zabiegów w Centrum Zdrowia Lifemedica gwarantują szybkie efekty kliniczne przy zminimalizowaniu długości rekonwalescencji. Diatermia radiofalowa pozwala na niemal całkowite zmniejszenie bólu i obrzęku pooperacyjnego,...
  Czytaj więcej

 • Laserowe leczenie chrapania

  Zabiegi laserowe w leczeniu chrapania Zastosowanie lasera w leczeniu chrapania nie tylko ogranicza ból pacjenta. Oprócz małej inwazyjności, zabieg ten cechuje niezwykła skuteczność. Usuwanie zmian jest...
  Czytaj więcej

 • Snoreplastyka w leczeniu chrapania

  Aż 80% wszystkich, zdiagnozowanych przypadków chrapania jest następstwem drgania zbyt wiotkiego podniebienia. Są różne sposoby na pozbycie się tej dolegliwości, a jednym z nich jest tzw....
  Czytaj więcej