Zaburzenia oddychania
Zaburzenia oddychania to ogólne określenie na szereg odchyleń od różnych parametrów oddechowych, uznawanych za normalne u zdrowego człowieka. Wszelkie odchylenia od tych norm stwarzają ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia. Taki stan może być wywoływany np. przez skrzywienie przegrody nosowej oraz inne zmiany anatomiczne. W takim przypadku najistotniejsza jest jak najszybsza konsultacja ze specjalistą otolaryngologiem, który przeprowadzi dokładną diagnostykę i przeprowadzi odpowiednią kurację.
Za prawidłowe uznaje się np. wykonywanie od 12 do 17 wdechów i wydechów na minutę. Wydech powinien trwać dłużej niż wdech. Oddychanie przebiega także nieco inaczej u obu płci. W przypadku kobiet mówimy o torze piersiowym, gdyż w oddychaniu udział biorą głównie mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne. U mężczyzn mamy do czynienia z torem brzusznym, opartym na przeponie. Wszelkie odchylenia od tych norm to zaburzenia oddychania. Trudności w zaczerpnięciu oddechu i duszność powszechnie budzą niepokój. W dodatku mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Szczególnym zagrożeniem dla zdrowia są zaburzenia oddychania podczas snu.
Jeśli podejrzewasz u siebie zespół zaburzeń oddychania to zgłoś się do nas i umów konsultację z naszym specjalistą!
Zadzwoń +48 794 795 738
Zespół zaburzeń oddychania – przyczyny
Zespół zaburzeń oddychania przyczyny może mieć różne. Często związany jest z dolegliwościami górnych dróg oddechowych, powodującymi niemożność swobodnego oddychania przez nos. Nos może być zatkany z wielu powodów, np. infekcji, alergii, uzależnienia od kropli do nosa, ale także wynikać z wrodzonych lub nabytych wad anatomicznych, jak krzywa przegroda nosa, przerost małżowin nosowych. W takich przypadkach proponujemy skuteczne zabiegi w naszym gabinecie, podczas których możemy dokonać korekty zmian anatomicznych w obrębie nosa (np. krzywa przegroda).
Zaburzenia oddychania mogą być też spowodowane chorobami serca i płuc, niektórymi chorobami metabolicznymi i neurologicznymi oraz nowotworowymi. Czasem zespół zaburzeń oddychania powodowany jest urazami lub silnymi emocjami.
Istnieje wiele potencjalnych przyczyn zaburzeń oddychania. Są to zarówno czynniki, występujące w obrębie górnych dróg oddechowych (krzywa przegroda, ciało obce, stan zapalny, uraz), dolnych dróg oddechowych (choroby oskrzeli i płuc) oraz w obrębie centralnego układu nerwowego (uraz głowy, zatrucie lekami) – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, lekarz specjalista, laryngolog (otolaryngolog).
Zaburzenia oddychania – rodzaje
Istnieje kilka rodzajów zaburzenia oddychania:
- zaburzenia oddychania powodowane przez zmiany anatomiczne w górnych drogach oddechowych – w tym przypadku problemy z oddychaniem wynikają ze skrzywienia przegrody, przerostu małżowin lub poplipy. W takich pacjenci często mają problem z bezsennością, chrapaniem, bezdechami sennymi, bólami głowy i przemęczeniem. W zaawansowanym stanie, konsekwencją może być nawet zawał! W naszym gabinecie oferujemy zabiegi korygujące takie zmiany anatomiczne,
- bezdech senny – są to przerwy w oddychaniu podczas snu. Wskutek opadania wiotkiej tkanki podniebienia dochodzi do czasowego zablokowania możliwości przepływu powietrza. Chory budzi, co przywraca proces oddychania,
- przyśpieszony oddech – liczba oddechów na minutę jest większa niż u zdrowego człowieka. Może mieć charakter przejściowy, gdy jest efektem silnych emocji lub wysiłku, nie jest wtedy groźny. Jednak gdy ma charakter stały, może się przyczynić do chorób serca i płuc, gorączki lub niedokrwistości,
- zwolniony oddech – gdy liczba oddechów w ciągu minuty jest mniejsza niż u zdrowego człowieka. Jest to niebezpieczne, gdyż może powodować niedotlenienie organizmu i sprzyja rozwinięciu się chorób metabolicznych, zatruć, chorób mózgu,
- pogłębienie oddechu – u zdrowych ludzi występuje jedynie podczas aktywności fizycznej. Pojawia się w śpiączce ketonowej u cukrzyków,
- płytki oddech – związany jest z poważnymi chorobami, jak niewydolność oddechowa czy zaawansowany nowotwór,
- oddech wzdychający – gdy oddech przerywany jest przez głębokie wdechy, powszechny u osób cierpiących na nerwicę,
- oddech paradoksalny – podczas niego klatka piersiowa obniża się podczas wdechu,
- oddech Biota – rytm oddechowy jest bezładny, oddechy różnią się długością, głębokością i częstotliwością i są przerywane kilkudziesięciosekundowymi bezdechami. Może świadczyć o uszkodzeniach ośrodkowego układu oddechowego, pojawia się również jako zaburzenia oddychania podczas snu,
- oddech Cheyne’a-Stokesa – wiąże się z występowaniem bezdechów wynoszących kilkanaście sekund, następnie przyśpieszeniem oddechu i stopniowym jego zwolnieniem, aż do wystąpienia kolejnego bezdechu,
- Zmiana toru oddychania, np. w przypadku mężczyzn z brzusznego na piersiowy.
Skontaktuj się z naszym specjalistą – zadzwoń+48 794 795 738
Zaburzenia oddychania – diagnostyka w naszym gabinecie
Podejrzewasz u siebie zaburzenia oddychania? Dodatkowo masz ból zatok? Przewlekły katar? Ból zatok? Ciągłe uczucie zatkania? A może męczy Cię chrapanie i bezdechy senne? W takich przypadkach należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą otolaryngologiem, który przeprowadzi diagnostykę, a w razie konieczności wykona odpowiednie zabiegi.
Zaburzenia oddychania nie powinny być przez nas lekceważone. Każda stan odbiegający od normy, jak pogłębione czy spłycone oddychanie, nieregularne, za częste lub za rzadkie oddechy a także bezdech senny (zaburzenia oddychania w czasie snu) powinny skłonić nas do zasięgnięcia opinii lekarza. Tak samo powinniśmy postąpić przy ciągłym uczuciu zatkanego nosa lub przewlekłym katarze i innych dolegliwościach górnych dróg oddechowych, utrudniających oddychanie.
Jeśli zaburzenia oddychania mają miejsce podczas spoczynku lub występują stale, mogą być oznaką poważnej choroby lub doprowadzić do wystąpienia różnych komplikacji zdrowotnych. Szczególnie niebezpieczne bywają zaburzenia oddychania u dzieci, zwłaszcza zaburzenia oddychania u noworodka, dlatego przy każdej takiej niepokojącej sytuacji powinniśmy skorzystać z konsultacji lekarskiej.
Gdy mamy zaburzenia oddychania, powinniśmy udać się do lekarza rodzinnego, laryngologa, pulmonologa lub anestezjologa. Prawidłowe rozpoznanie przyczyny, która powoduje zaburzenia oddychania, umożliwia skuteczne leczenie.
Zaburzenia oddychania – leczenie w naszym gabinecie
Leczenie zaburzeń oddychania powinno zostać wdrożone jak najszybciej. Jeżeli dolegliwości wynikają ze zmian anatomicznych w obrębie górnych dróg oddechowych, zgłosić należy się do specjalisty otolaryngologa. W naszej placówce specjalista otolaryngolog dysponuje szeregiem nowoczesnych zabiegów, dzięki którym problemy takie, jak np. krzywa przegroda nosowa, niwelowane są szybko i skutecznie.
Lekarz najpierw zbiera informacje, przeprowadzając szczegółowy wywiad z pacjentem. Dowiaduje się o sytuacjach, w których pojawiają się zaburzenia oddychania oraz o przebytych chorobach, doskwierających dolegliwościach i zażywanych lekarstwach. Dokonuje też osłuchania klatki piersiowej pacjenta. Czasem to tylko wstęp do diagnostyki, która może wymagać dalszych badań.
Niekiedy zaburzenia oddychania spowodowane są zwężeniem dróg oddechowych lub niedrożnością nosa. Skutecznym rozwiązaniem w takich przypadkach mogą się okazać proste zabiegi laryngologiczne. Wiele przyczyn da się wyeliminować lub zredukować za pomocą małoinwazyjnych zabiegów. Na przykład osoby z krzywą przegrodą, która powoduje u nich uczucie zatkanego nosa, mogą skorzystać z zabiegu septoplastyki. W przypadku, gdy np. w wyniku nadużywania kropli do nosa doszło do przerostu małżowin nosowych, pomocny będzie zabieg mukotomii (konchoplastyki).
Dzisiejsze zabiegi laryngologiczne korzystają z nowoczesnych technologii, jak diatermia radiofalowa, laseroterapia, kriochirurgia, znacznie mniej krwawych i bezpieczniejszych od tradycyjnych metod chirurgicznych. Pacjenci czują znaczną ulgę po zabiegach, mogą swobodnie oddychać i pozbywają się problemów z bezdechem sennym czy chrapaniem.
Bibliografia
1. Young T, Palta M, Dempsey J i wsp.: The occurrence of sleep-disordered breathing among middle-aged adults. N. Engl. J. Med. 1993; s. 1230–1235.
2. Dąbrowski P: Nasal obstruction – causes, diagnosis, and treatment [w:] „Lekarz POZ”, 2017, s. 19-28
3. Samoliński B, Komorowski J: Treatment of rhinitis [w:] „Przewodnik Lekarza”, 2006, 42-49
4. Buczyłko K: Non-allergic rhinitis. Advances in Dermatology and Allergology [w:] „Postępy Dermatologii i Alergologii”, 2009, s. 369-371