Konchoplastyka
SPIS TREŚCI
Konchoplastyka jest specjalistycznym zabiegiem, który umożliwia zmniejszenie przerośniętych małżowin nosowych. Wykonuje się go w celu udrożnienia nosa, by uwolnić pacjentów od dolegliwości związanych z przerostem małżowin nosowych, np. nieżytu nosa, zaburzeń węchu, chrapania czy bólów głowy.
Skonsultuj zabieg konchoplastyki z naszym specjalistą!
Zadzwoń +48 794 795 738
Przed omówieniem szerzej tematu, jakim jest konchoplastyka małżowin nosowych, pokrótce wyjaśnijmy, czym właściwie są małżowiny nosowe. Te niewielkie struktury anatomiczne zajmują dolno-boczną część jamy nosowej. Utworzone są z tkanki kostnej, powleczonej błoną śluzową. Biorą udział w filtrowaniu powietrza, oczyszczają je i ogrzewają. Zdarza się jednak, że przerastają, co staje się przyczyną uciążliwych dolegliwości.
Konchoplastyka nosa – wskazania
Konchoplastyka może zostać wykonana z następujących wskazań:
- nawracające infekcje górnych dróg oddechowych,
- trudności w swobodnym oddychaniu,
- uczucie zatkanego nosa,
- chrapanie,
- bezdech senny,
- uzależnienie od kropli do nosa,
- problemy z węchem,
- alergia (konchoplastyka jej wprawdzie nie leczy, ale pomaga zredukować objawy)
Konchoplastyka – przeciwwskazania
- Konchoplastyka nie może zostać przeprowadzona, jeśli pojawiają się następujące przeciwwskazania:
- aktywne infekcje górnych dróg oddechowych,
- przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi,
- podwyższona temperatura ciała,
- zły stan ogólny pacjenta.
Konchoplastyka to plastyka małżowin nosowych dolnych. Wykonywana jest w celu poprawy drożności nosa, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi zadowalających efektów. Zabieg wykonuje się także u pacjentów uzależnionych od kropli do nosa, o działaniu obkurczającym naczynka. Konchoplastyka trwa około 20-30 minut i przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, lekarz specjalista, laryngolog (otolaryngolog)
Przygotowanie do zabiegu
Konchoplastyka nosa zawsze musi być poprzedzona wcześniejszą wizytą u lekarza. Specjalista przeprowadza z pacjentem wywiad, wykonuje podstawowe badania i kieruje na np. badanie laboratoryjne krwi. Na tej podstawie może zostać zlecona np. konchoplastyka laserem.
Konchoplastyka – przebieg zabiegu
Chirurgiczna konchoplastyka małżowin nosowych została obecnie zastąpiona mniej inwazyjnymi metodami. Konchoplastyka laserowa, konchoplastyka kriochirurgiczna czy konchoplastyka radiofalowa są wygodniejsze dla pacjenta i nie wiążą się z długim procesem gojenia.
Zabieg rutynowo wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym. Znacznie rzadziej stosowane jest znieczulenie ogólne. Czas trwania zabiegu wynosi od 20 do 40 minut. Jeśli istnieje również wskazanie do septoplastyki, to można oba zabiegi wykonać jednocześnie.
Konchoplastyka – po zabiegu
Czas rekonwalescencji jest uzależniony m.in. od tego, czy konchoplastyka była wykonywana wraz z septoplastyką. Większość pacjentów wraca do domu jeszcze tego samego dnia, w którym miała przeprowadzany zabieg. Zaleca się, by przez kilka dni po zabiegu wystrzegać się palenia papierosów oraz nadmiernej aktywności fizycznej.
Konchoplastyka – cena
Konchoplastyka nosa kosztuje około 1800 zł.
Podsumowanie
Wiele nieprzyjemnych dolegliwości górnych dróg oddechowych może wynikać lub nasilać się z powodu przerostu małżowin nosowych. Najskuteczniejszym rozwiązaniem na tę przypadłość jest konchoplastyka. Zabieg ten jest małoinwazyjny i w wielu przypadkach praktycznie bezkrwawy.
Jak zakwalifikować się na konchoplastykę?
Umów wizytę u naszego specjalisty – zadzwoń+48 794 795 738
Konchoplastyka – FAQ
1. Jak można zakwalifikować się na zabieg konchoplastyki?
Należy udać się do lekarza laryngologa, który po przeprowadzeniu wywiadu i odpowiednich badań stwierdzi, czy konchoplastyka może zostać wykonana w danym przypadku.
2. Co to jest konchoplastyka?
Konchoplastyka, to najprościej rzec ujmując, zabieg wykonywany w celu udrożnienia nosa, w którym doszło do przerostu małżowin. Konchoplastyka jest najskuteczniejszym rozwiązaniem na tę przypadłość.
3. Czy podczas zabiegu konchoplastyki stosowane jest znieczulenie?
Tak, cała procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym, o wiele rzadziej pod narkozą.
4. Ile trwa zabieg konchoplastyki?
Konchoplastyka zwykle trwa od 20 do 40 minut.
5. Czy po konchoplastyce konieczne jest pozostanie w szpitalu?
Nie, większość pacjentów zostaje wypisana do domu jeszcze tego samego dnia.
Bibliografia
1. Janda P, Sroka R, Baumgartner R, Grevers G, Leunig A: Laser treatment of hyperplastic inferior nasal turbinates: a review. [w:] „ Lasers Surg Med.”, 2001, s. 404-413.
2. Nogala H, Bartochowska A, Tokarski M: Foreign body of the nose and paranasal sinuses – case report [w:] „Postępy w chirurgii głowy i szyi”, 2015, s. 30-32
3. Wierzchowska M, Bodnar M, Burduk P, Kaźmierczak W, Marszałek A: Rare benign pleomorphic adenoma of the nose: short study and literature review. Videosurgery and Other Miniinvasive Techniques, 2014, s. 332-336
Metody leczenia w naszej poradni
-
Konsultacja Laryngologiczna
Chrapanie może być spowodowane przez wiele różnych przyczyn, więc kluczem dla doboru właściwej terapii jest ich określenie. W niektórych przypadkach niezbędna będzie bowiem operacja, ale w...
Czytaj więcej -
Diatermia radiofalowa w leczeniu chrapania
Nowoczesne metody zabiegów w Centrum Zdrowia Lifemedica gwarantują szybkie efekty kliniczne przy zminimalizowaniu długości rekonwalescencji. Diatermia radiofalowa pozwala na niemal całkowite zmniejszenie bólu i obrzęku pooperacyjnego,...
Czytaj więcej -
Laserowe leczenie chrapania
Zabiegi laserowe w leczeniu chrapania Zastosowanie lasera w leczeniu chrapania nie tylko ogranicza ból pacjenta. Oprócz małej inwazyjności, zabieg ten cechuje niezwykła skuteczność. Usuwanie zmian jest...
Czytaj więcej -
Snoreplastyka w leczeniu chrapania
Aż 80% wszystkich, zdiagnozowanych przypadków chrapania jest następstwem drgania zbyt wiotkiego podniebienia. Są różne sposoby na pozbycie się tej dolegliwości, a jednym z nich jest tzw....
Czytaj więcej -
Leczenie chrapania za pomocą kriochirurgii
Kriochirurgia w leczeniu chrapania Za pomocą kriochirurgii można w bezbolesny i bezkrwawy sposób wyleczyć sporo przyczyn chrapania i bezdechów sennych. Za pomocą kryptolizy kriochirurgicznej można też...
Czytaj więcej