Informacje i aktualności

Zapalenie błony śluzowej nosa

Zapalenie błony śluzowej nosa, określane też jako katar czy nieżyt nosa, wiąże się z występowaniem objawów takich, jak: kichanie, nadmierna produkcja wydzieliny, stan podgorączkowy lub gorączka, bóle nosa, a nawet głowy. Podłoże kataru może mieć charakter infekcyjny lub nieinfekcyjny. Wszystkie wymienione dolegliwości wiążą się z dużym dyskomfortem, a do tego może im towarzyszyć zmiana atonomiczna (np. przerost małżowiny nosowej). Z tego powodu warto jak najszybciej skonsultować się z otolaryngologiem, który wdroży skuteczną kurację. W niektórych przypadkach jednym z elementów leczenia będą nowoczesne zabiegi laryngologiczne.

Skonsultuj problem zapalenia błony śluzowej z naszym specjalistą!
Zadzwoń +48 794 795 738

Na rozwój nieżytu nosa organizm jest narażony wtedy, gdy dochodzi do zachwiania funkcji błony śluzowej. Gruczoły błony śluzowej nosa wytwarzają wydzielinę, której zadaniem jest eliminacja drobnoustrojów i przenoszenie ich do żołądka, gdzie zostają unicestwione przez kwas solny. W wyniku różnych czynników błona śluzowa może zostać zaburzona, na przykład gdy organizm jest wyczerpany, nie ma zapewnionej dostatecznej ilości snu, czy brakuje mu składników odżywczych, jak np. witamin i minerałów.

Istnieją kilka rodzajów zapalenia błony śluzowej nosa:Zapalenie błon śluzowych nosa – objawy

Zapalenie błon śluzowych nosa wiąże się z różnymi nieprzyjemnymi objawami, jak np. katarem, uczuciem niedrożnego nosa, nadmiarem wydzieliny, kichaniem, zatkaniem uszu, problemami ze snem. Objawy mogą obejmować oczy: ich łzawienie, są przekrwienie i opuchnięcie. Pojawiają się też bóle nosa, zatok, gardła, uszu, głowy.

Zapalenie błon śluzowych nosa zwykle ma łagodny przebieg i nie musi być konsultowane z lekarzem, jeśli nie ma charakteru nawracającego oraz mija po kilku dniach. W przypadku, gdy stan ten trwa dłużej, niż tydzień i nasila się po 5 dniach lub przytrafia się często, powinniśmy wybrać się do laryngologa.
Na wizycie laryngolog przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad i analizuje wszystkie objawy. Może użyć takiej metody diagnostycznej jak rynoskopia, czyli ocena stanu anatomicznego jamy nosowej i jej błony śluzowej. Czasami potrzebne są dodatkowe badania, jak TK oraz RTG zatok.

Dmitry-tretiakow-otolaryngologZapalenie błony śluzowej nosa może być spowodowane przez szereg chorób. Można tu wymienić: nowotwory, infekcje, alergie, choroby autoimmunologiczne, przyjmowanie niektórych leków, czy działanie środków chemicznych – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, lekarz specjalista, laryngolog (otolaryngolog).

Umów wizytę u naszego specjalisty – zadzwoń+48 794 795 738

Zapalenie błony śluzowej nosa – leczenie

Jeśli chodzi o zapalenie błony śluzowej nosa, leczenie jest dobierane zwykle w zależności od przyczyny, która wywołała stan chorobowy oraz od objawów towarzyszących. Jeżeli jest to np. skrzywienie przegrody nosowej lub przerost małżowin, w naszej placówce można wdrożyć nowoczesne zabiegi. Na przykład przewlekłe, Zapalenie błony nosa.powikłane zapalenie spowodowane infekcją często leczy się za pomocą antybiotyków. W większości infekcji obędziemy się jednak bez takich środków, wystarczą leki dostępne bez recepty.

Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa leczy się przede wszystkim przez unikanie czynników wywołujących alergię, na tyle, na ile jest to możliwe. Oczywiście ma to swoje ograniczenia, bo nie zawsze możemy uniknąć ekspozycji na alergen. Rozwiązaniem może się okazać przyjmowanie leków przeciwhistaminowych lub odczulanie.

Niektóre rodzaje zapalenia błony śluzowej mogą wynikać z wrodzonych lub nabytych wad anatomicznych jamy nosowej. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wtedy leczenie zabiegowe, które zniweluje przyczynę problemu, np. zmniejszy przerośnięte małżowiny nosowe. Obecne zabiegi laryngologiczne są zwykle małoinwazyjne, proste, w wielu przypadkach praktycznie bezkrwawe. Nie muszą zawsze wiązać się z narkozą, często nie wymagają nawet pozostania w szpitalu.

Jak zmniejszyć podrażnienia podczas zapalenia błony śluzowej nosa?

Dolegliwości powodowane przez zapalenie błony śluzowej nosa możemy złagodzić, sięgając po proste, domowe sposoby. Będą one wspomagały leczenie zalecone przez lekarza.

Aby złagodzić podrażnienia i nawilżyć śluzówkę nosa, możemy użyć roztworów wody lub soli morskiej. Umożliwiają one oczyszczenie zatok z nadmiaru wydzieliny.

Dużą rolę ma też jakość powietrza, którym oddychamy. Jeśli powietrze w mieszkaniu jest suche, o co łatwo zwłaszcza jesienią i zimą, będzie sprzyjało infekcjom. Pomocne może się okazać zastosowanie nawilżaczy powietrza. Nawilżacz powietrza zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji, ponadto przyśpiesza leczenie kataru, pomaga nawilżyć i ukoić podrażnioną błonę śluzową nosa. Dzięki dodaniu do nawilżacza kilku kropli olejku eterycznego, będzie miał on też działanie odkażające.

Jeśli zapalenie błony śluzowej nosa nie mija po 7 dniach lub ma ostry przebieg, metody domowe mogą nie być wystarczające.W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem. Zapraszamy do Lifemedica w Gdańsku, na konsultacje z dr n. med. Dmitry Tretiakowem, specjalistą laryngologiem.

Bibliografia

1. Wachnicka-Bąk A, Lipińska-Opałka A, Będzichowska A, Kalicki B, Jung A: Rhinosinusitis – one of the most common infections of the upper respiratory tract [w:] „Pedriatia i Medycyna Rodzinna”, 2014, s. 25-31.
2. Emeryk A, Bartkowiak-Emeryk M, Wojas O, Samoliński B: Allergic rhinitis and other diseases [w:] „Postępy Dermatologii i Alergologii”, 2012, s. 13-18.
3. Dąbrowski P: Nasal obstruction – causes, diagnosis, and treatment [w:] „Lekarz POZ”, 2017, s. 19-28.
4. Samoliński B, Sybilsk A: Importance of allergic rhinitis in a patient with asthma [w:] „Advances in Dermatology and Allergology”, 2010, 219-222.