Informacje i aktualności

Nieżyt polekowy nosa

Polekowy nieżyt nosa jest często występującym skutkiem ubocznym uzależnienia od przyjmowania ksylometazoliny i oksymetazoliny, popularnych substancji leczniczych w kroplach i sprayach do nosa. Polekowy nieżyt nosa może być również spowodowany zażywaniem leków obniżających ciśnienie krwi i leków przeciwdepresyjnych. W przypadku wystąpienia tej dolegliwości należy niezwłocznie skonsultować się z laryngologiem, który po wykonaniu badań, wdroży skuteczne leczenie. Taki przedłużający się stan może powodować szereg skutków ubocznych.

Jeśli rozpoznajesz objawy polekowego nieżytu nosa to zgłoś się do nas i umów konsultację z naszym specjalistą!
Zadzwoń +48 794 795 738

Polekowy nieżyt nosa – jak rozpoznać?

Polekowy nieżyt nosa objawia się przede wszystkim przewlekłym katarem, nie będącym wynikiem alergii ani przeziębienia. Towarzyszyć mu może uczucie suchości i kręcenia w nosie, pogorszenie węchu, niewielkie krwawienia, ból w nosie, a nawet ból głowy.

Powikłania polekowego nieżytu nosa

Polekowy nieżyt nosa wymaga leczenia. Zwlekając z udaniem się do lekarza, zwiększamy ryzyko wystąpienia poważnych komplikacji zdrowotnych.

Najczęstsze powikłania polekowego nieżytu nosa to:

  • nadmierna produkcja wydzieliny,
  • polipy nosa,
  • stany zapalane i ból ucha,
  • zapalenie zatok,
  • problemy z węchem,
  • bóle głowy.

Diagnostyka polekowego nieżytu nosa w naszym gabinecie

Polekowy nieżyt nosa można rozpoznać na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem. Pacjent skarży się na ciągłe uczucie zatkania nosa. Nadużywa kropli i nie wyobraża sobie ich odstawienia, ponieważ nie może bez nich normalnie oddychać. Otolaryngolog w naszej placówce jest w stanie zdiagnozować tę przypadłość na podstawie wywiadu oraz kilku podstawowych badań.

Dmitry-tretiakow-otolaryngologPacjenci, walczący z uzależnieniem od kropli, najczęściej mówią, że nie są w stanie bez nich zasnąć w nocy, bo zaczynają się dusić. Leczenie farmakologiczne w tym przypadku jest długie i mało efektywne. Najskuteczniejsze metody to obecnie te chirurgiczne: septoplastyka, mukotomia, konchoplastyka – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, lekarz specjalista, laryngolog (otolaryngolog).

Polekowy nieżyt nosa – jak leczyć?Objawy polekowego nieżytu nosa.

W przypadku uzależnienia od kropli do nosa, którego konsekwencją jest polekowy nieżyt nosa, leczenie nie należy do najprostszych zadań. Pewne rozwiązania jednak istnieją, są to metody domowe lub profesjonalne. To właśnie kuracja pod opieką otolaryngologa przyniesie najlepsze, najszybsze rezultaty. Podstawowym domowym rozwiązaniem jest natychmiastowe odstawienie kropli lub sprayu zawierającego ksylometazolinę lub oksymetazolinę. Wadą tego sposobu jest uczucie niedrożnego nosa, które będziemy musieli wytrzymać przez okres dwóch tygodni.

W złagodzeniu dyskomfortu może pomóc używanie roztworu soli i wody morskiej, mają one jednak słabsze działanie od kropli z ksylometazoliną.
Mniej drastyczną wersją tej metody jest odzwyczajenie od kropli lub sprayów najpierw tylko jednej, a następnie drugiej dziurki od nosa. Przestajemy aplikować lek do jednej z dziurek, a gdy już się odetka, to samo robimy z drugą. Dzięki temu będziemy mogli swobodnie oddychać przynajmniej jedną stroną.
Możemy rozważyć także zastąpienie kropli z ksylometazoliną lub oksymetazoliną tabletkami z pseudoefedryną. Pseudoefedryna jest lekiem zwalczającym katar. Jednak od niej również można się uzależnić, ponadto ma wiele przeciwwskazań.

Umów wizytę u naszego specjalisty – zadzwoń+48 794 795 738

Domowe leczenie polekowego nieżytu nosa możemy zacząć od zredukowania dawki przyjmowanej ksylometazoliny i oksymetazoliny. Na pewno znajdziemy preparaty zawierające różne stężenie substancji czynnych. Gdy zejdziemy już na najniższą dawkę, możemy sięgnąć po wyżej wspomniane metody odstawiania kropli lub sprayu.

Niestety, wszystkie wyżej wymienione metody odznaczają się niską skutecznością. Problem ma głębsze podłoże, bo w wyniku przewlekłego kataru często dochodzi do zmian w obrębie jamy nosowej, jak np. do przerostu małżowin nosowych. Dlatego lekarze laryngolodzy rekomendują specjalistyczne zabiegi, takie jak mukotomia i konchoplastyka. Podczas nich wykorzystywane są innowacyjne rozwiązania technologiczne: laser, fale radiowe i kriochirurgia. Metody te dają pacjentom o wiele większy komfort, niż tradycyjne metody chirurgiczne i nie wiążą się z uciążliwą rekonwalescencją. Zabiegi odbywają się najczęściej w znieczuleniu miejscowym i trwają około 20-30 minut. Pacjent po mukotomii czy konchoplastyce nie musi zostawać w szpitalu, od razu po zabiegu może wrócić do domu.

Spray do nosa.

Polekowy nieżyt nosa u niemowląt i dzieci

Polekowy nieżyt nosa u niemowląt i dzieci powstaje w taki sam sposób, jak u dorosłych. Najmłodsi są jednak bardziej narażeni na pojawienie się tej dolegliwości. Jeśli dzieci używają kropli do nosa dłużej niż 3 dni, to już może dojść u nich do polekowego nieżytu nosa.

Podsumowanie

Polekowy nieżyt nosa to problem, z którym powinniśmy udać się do lekarza laryngologa. Specjalista postawi właściwe rozwiązanie i doradzi nam najlepsze w naszym przypadku leczenie. Najskuteczniejszymi metodami leczenia polekowego nieżytu nosa są zabiegi laryngologiczne, jak mukotomia i konchoplastyka. Są to bezkrwawe i proste procedury, a korzyść wynikająca z nich ogromna.

Pacjent pozbywa się problemu, nie musi już sięgać po krople, bo odzyskuje możliwość swobodnego oddychania przez nos. W klinice Lifemedica w Gdańsku leczymy zabiegowo problem polekowego nieżytu nosa.

Zapraszamy na konsultację ze specjalistą laryngologiem. Dr n. med. Dmitry Tretiakow sprawdzi, czy kwalifikujemy się do zabiegu, a jeśli tak, to udzieli nam dalszych informacji.

Bibliografia

1. Dąbrowski P: Nasal obstruction – causes, diagnosis, and treatment [w:] „Lekarz POZ”, 2017, s. 19-28
2. Berger WE, Meltzer EO: Intra nasal spray medications for maintenace therapy of allergic rhinitis. Am J Rhinol Allergy 2015; 29: 273-82