Operacja przegrody nosowej

Operacja przegrody nosowej, określana też jako septoplastyka, czy plastyka przegrody nosa, należy do najczęściej przeprowadzanych zabiegów w laryngologii. Jej celem jest korekcja skrzywionej przegrody, której wadliwa konstrukcja może być wrodzona lub nabyta. Operacja przegrody znacznie zwiększa komfort życia pacjenta, ponieważ sprawia, że oddychanie przez nos staje się bezproblemowe.

Umów wizytę i skonsultuj zabieg operacji przegrody nosowej z naszym specjalistą!
Zadzwoń +48 794 795 738

Operacja przegrody nosowej – najczęstsze wskazania

Sama krzywa przegroda nosowa nie jest wskazaniem do przeprowadzenia jej operacji. Dopiero wtedy, gdy pojawią się dolegliwości utrudniające codzienne życie oraz zostaną wykluczone przeciwwskazania pacjent kwalifikuje się do zabiegu.

Operacja przegrody nosowej może być więc wykonana z następujących przyczyn:

  • utrudnione oddychanie,
  • całkowita lub częściowa niemożność oddychania przez nos,
  • częste bóle głowy,
  • bezdech senny,
  • nawracające infekcje zatok.

Dmitry-tretiakow-otolaryngologWskazaniem do operacji przegrody nosowej jest upośledzone oddychanie przez nos, zarówno jedno- lub obustronne, bezdechy senne, a nawet chrapanie – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, lekarz specjalista, laryngolog (otolaryngolog).

Jak dochodzi do skrzywienia przegrody nosowej? Może to być wrodzona nieprawidłowość. Bywa też wynikiem złamania w czasie porodu lub innego urazu.

Septoplastyka nosa – co daje operacja krzywej przegrody?

Dzięki septoplastyce nosa zostają zniwelowane dolegliwości, które wcześniej powodowały dyskomfort w codziennym życiu pacjenta. Nie jest to jednak jedyna korzyść z zabiegu. Operacja przegrody nosowej zapobiega wystąpieniu wielu powikłań.

Dmitry-tretiakow-otolaryngologKrzywa przegroda nosowa to częsta przyczyna niedrożności nosa. Gdy oddychanie przez nos jest utrudnione, może dojść do rozwinięcia się przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa oraz zatok przynosowych, a to z kolei przyczynia się do powstania polipów w jamie nosowej i zatokach. Jeśli zamiast przez nos oddychamy przez usta, czyli niezgodnie z naszą fizjologią, będziemy niedotlenieni, może pojawić się uczucie przewlekłego zmęczenia, senność dzienna oraz chrapanie – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, lekarz specjalista, laryngolog (otolaryngolog).

Operacja przegrody nosowej – przeciwwskazaniaSkrzywiona przegroda nosowa

Istnieją przeciwwskazania, które wykluczają możliwość przeprowadzenia zabiegu septoplastyki.

Operacja przegrody nosowej nie może zostać wykonana w następujących przypadkach:

  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • ostre zapalenie błony śluzowej nosa,
  • ostre zapalenie zatok,
  • infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze.

Co może się stać, jeśli będziemy odwlekać zabieg przegrody nosowej?

Problemy spowodowane krzywą przegrodą nie ustąpią samoistnie. Co więcej, jeśli będziemy je ignorować, musimy się liczyć z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Dmitry-tretiakow-otolaryngologKrzywa przegroda nosowa nie jest wcale czymś rzadkim, wiele osób ma ten defekt w mniejszym czy większym stopniu. Istotne jest to, czy umożliwia ona prawidłowe oddychanie przez nos. Jeżeli nie, to musimy wiedzieć, że problem będzie postępował i nasilał się. Może dojść do przewlekłych zmian w jamie nosa i zatokach przynosowych, spadku kondycji fizycznej, niedotlenienia w nocy i groźnych bezdechów sennych. Z tego powodu warto wykonać zabieg przegrody nosowej, który zastopuje te zmiany – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, lekarz specjalista, laryngolog (otolaryngolog).

Septoplastyka – przygotowania do zabiegu

Operacja przegrody nosowej to zabieg, o którego konieczności wykonania decyduje specjalista laryngolog. Dlatego najpierw należy udać się do niego na konsultacje, na których przeprowadzi szczegółowy wywiad i zleci wykonanie potrzebnych badań.

Przed zabiegiem septoplastyki powinno się:

  • odstawić leki obniżające krzepnięcie krwi (wyłącznie za zgodą lekarza),
  • zadbać o swoje zdrowie,
  • być na czczo w dniu zabiegu.

Prostowanie przegrody nosowej – jak wygląda zabieg?

Operacja przegrody nosowej odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Zabieg wykonywany jest przez otwory nosowe. Specjalista laryngolog nacina błonę śluzową przegrody nosowej w okolicy przedsionka nosa. Następnie odseparowuje błonę śluzową od chrząstki i modeluje kształt chrząstki. Skorygowana przegroda stabilizowana jest za pomocą szwów. Zabieg kończy się założeniem opatrunków do wnętrza nosa.

Prostowanie przegrody nosowej nie wymaga długiego pobytu w szpitalu, najczęściej jest to tylko jeden dzień, w wyjątkowych przypadkach dwa.

Septoplastyka – czego można się spodziewać po zabiegu i jakie są zalecenia?

Zabieg przegrody nosowej nie wiąże się z długą rekonwalescencją. Po zabiegu pacjent musi przyjmować leki zalecone przez lekarza, są to środki przeciwbólowe, przeciwkrwotoczne oraz antybiotyki. Opatrunki są wyjmowane zwykle po jednej dobie. Bardzo ważne jest to, by przez następne 3-4 tygodnie pacjent odpowiednio dbał o jamę nosa, m.in. poprzez jej płukanie i smarowanie specjalną maścią.

Przez 2-3 tygodnie po operacji przegrody nosowej koniecznie jest unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, lotów samolotem, sauny i nurkowania. Pacjent powinien regularnie przychodzić na kontrole u laryngologa, zwykle są to 2-3 kontrole w ciągu sześciu tygodni od operacji. W ten sposób możliwe jest kontrolowanie procesu gojenia i przeciwdziałanie mogącym się zdarzyć zrostom w jamie nosa. Wszelkie niepokojące objawy należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi.

Pacjent z skrzywioną przegrodą nosową.

Operacja przegrody nosowej – możliwe skutki uboczne

Korekta przegrody nosowej może nieść za sobą pewne powikłania. Ryzyko to można obniżyć, wykonując zabieg w renomowanej placówce i stawiając się na wszystkie potrzebne kontrole u laryngologa.

Dmitry-tretiakow-otolaryngologPowikłania po septoplastyce dotyczą od 3 do 5% przypadków, jest to więc niewielkie ryzyko. Jako najczęściej spotykane powikłania można wymienić krwiaka przegrody nosowej, jej perforację, ponowne skrzywienie przegrody nosowej po operacji, zrosty w jamie nosa – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, lekarz specjalista, laryngolog (otolaryngolog).

Podsumowanie

Operacja przegrody nosowej jest najskuteczniejszą metodą leczenia skrzywionej przegrody . Pacjenci po zabiegu czują sporą poprawę jakości życia, mogą swobodnie oddychać przez nos, pozbywają się częstych bóli głowy. Zapraszamy na konsultację do kliniki Lifemedica. Dr n. med. Dmitry Tretiakow – specjalista laryngolog przeprowadzi kwalifikacje do zabiegu. Jeśli stwierdzi, że operacja przegrody nosowej jest w danym przypadku wskazana, to udzieli dalszych wskazówek.

Skontaktuj się z naszym specjalistą- zadzwoń+48 794 795 738

Operacja przegrody nosowej – najczęstsze pytania i odpowiedzi

1. Czy operacja przegrody nosowej jest zawsze wykonywana w znieczuleniu ogólnym?

W przeważającej większości przypadków przy septoplastyce podaje się znieczulenie ogólne. Znieczulenie miejscowe możliwe jest jedynie przy nieznacznym skrzywieniu przegrody nosowej i stosowane jest o wiele rzadziej.

2. Ile trwa operacja przegrody nosowej?

Septoplastyka nosa, przy której zastosowano znieczulenie ogólne, trwa około 40-60 minut, natomiast w znieczuleniu miejscowym 30-40 minut.

3. Jak długo trwa rekonwalescencja po operacji przegrody nosowej?

Całkowite wygojenie się tkanek ma miejsce po 5-6 tygodniach od zabiegu. Dopiero po upływie tego czasu możliwa jest ocena efektów korekty.

Przez pierwszy dzień po operacji pacjent ma założony specjalny opatrunek. Musi też przez następne 3 tygodnie pielęgnować odpowiednio jamę nosową i wystrzegać się intensywnego wysiłku. Niezbędne jest też regularne przychodzenie na kontrole u laryngologa. Do normalnego trybu życia sprzed operacji wraca się po około 3 tygodniach od zabiegu.

4. Czy po operacji przegrody nosowej trzeba wziąć zwolnienie z pracy?

Wszystko zależy od charakteru pracy. Osoby pracujące fizyczne potrzebują co najmniej trzytygodniowego zwolnienia. Natomiast osobom pracującym w biurze wystarczy kilka dni zwolnienia.

5. Czy operacja przegrody nosowej wiąże się z widocznymi ranami?

Nie, ponieważ wszystkie cięcia wykonywane są wewnątrz jamy nosowej, a nie na skórze. Szwy również nie są widoczne. Jedynym zauważalnym elementem jest tamponada, zdejmowana po jednym dniu od zabiegu.


Bibliografia

1. Romo T, Toffel PH. Nasal septal perforation. In: Gates GA, editor. Current therapy in Otolaryngology Head and Neck Surgery. St. Louis: Mosby; 1998. p. 339-44
2. Younger R, Blookmanis A. Nasal septal perforations. J Otolaryngol 1985;14:126-31
3. Facer GW, Kern EB. Non surgical closure of nasal septal perforations. Arch Otolaryngol Head Neck Surg 1979;105:6-8

Metody leczenia w naszej poradni

  • Konsultacja Laryngologiczna w Chrapaniu

    Konsultacja Laryngologiczna

    Chrapanie może być spowodowane przez wiele różnych przyczyn, więc kluczem dla doboru właściwej terapii jest ich określenie. W niektórych przypadkach niezbędna będzie bowiem operacja, ale w...
    Czytaj więcej

  • Diatermia radiofalowa w leczeniu chrapania

    Nowoczesne metody zabiegów w Centrum Zdrowia Lifemedica gwarantują szybkie efekty kliniczne przy zminimalizowaniu długości rekonwalescencji. Diatermia radiofalowa pozwala na niemal całkowite zmniejszenie bólu i obrzęku pooperacyjnego,...
    Czytaj więcej

  • Laserowe leczenie chrapania

    Zabiegi laserowe w leczeniu chrapania Zastosowanie lasera w leczeniu chrapania nie tylko ogranicza ból pacjenta. Oprócz małej inwazyjności, zabieg ten cechuje niezwykła skuteczność. Usuwanie zmian jest...
    Czytaj więcej

  • Snoreplastyka w leczeniu chrapania

    Aż 80% wszystkich, zdiagnozowanych przypadków chrapania jest następstwem drgania zbyt wiotkiego podniebienia. Są różne sposoby na pozbycie się tej dolegliwości, a jednym z nich jest tzw....
    Czytaj więcej

  • Leczenie chrapania za pomocą kriochirurgii

    Kriochirurgia w leczeniu chrapania Za pomocą kriochirurgii można w bezbolesny i bezkrwawy sposób wyleczyć sporo przyczyn chrapania i bezdechów sennych. Za pomocą kryptolizy kriochirurgicznej można też...
    Czytaj więcej