Mukotomia

Mukotomia radiofalowa (RaVoR, Celon, Ellman), a także mukotomia laserowa, kriochirurgiczna lub chirurgiczna – stanowi zabieg laryngologiczny, którego celem jest redukcja masy małżowin nosowych dolnych.

Przerośnięte małżowiny nosowe utrudniają lub wręcz uniemożliwiają swobodne oddychanie przez nos, są jedną z przyczyn spływającego kataru, mogą też powodować silne bóle w okolicach nosa i zatok oraz głowy.

Dmitry-tretiakow-otolaryngologMukotomia to jedno z określeń na zabieg korekty dolnych małżowin nosowych. Jest to najlepszy sposób na udrożnienie nosa przy przewlekłych zmianach w obrębie błony śluzowej nosa, w przypadkach, gdy leczenie fakmakologiczne nie daje zadowalających rezultatów. Warto też wspomnieć, że ten zabieg jest nie tylko skuteczny, ale też dość bezpieczny – ryzyko powikłań wynosi jedynie około 2%mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, lekarz specjalista, laryngolog (otolaryngolog)

Umów się na zabieg mukotomii u naszego specjalisty!
Zadzwoń +48 794 795 738

Najskuteczniejszym rozwiązaniem tych problemów jest mukotomia, określana także jako konchoplastyka lub plastyka małżowin. Współczesne metody korzystają z nowoczesnych technologii, takich jak na przykład mukotomia laserowa, są nieinwazyjne i bezpieczne. Nie wiążą się z koniecznością założenia opatrunków, co jest komfortowe dla pacjentów.

Przerośnięte małżowiny nosowe.

Mukotomia małżowin nosowych – wskazania

Mukotomia laryngologiczna jest wykonywa głównie u osób, które mają dolegliwości związane z przerostem dolnych małżowin nosowych. Zabieg przynosi ulgę w następujących przypadkach:


  • alergia – mukotomia wprawdzie nie leczy alergii, pomaga natomiast złagodzić jej objawy poprzez poprawienie drożności nosa. Zwiększa też skuteczność działania preparatów miejscowych – rozpraszają się lepiej,
  • niedrożność nosa – mukotomia laserowa, radiofalowa, czy kriochirurgiczna umożliwiają udrożnienie zatkanego nosa, dzięki czemu pacjent może swobodnie oddychać,
  • niska wydolność organizmu – wiele osób nie wie o tym, że za ich uczuciem wyczerpania i trudnościami w zaczerpnięciu oddechu podczas aktywności fizycznej mogą stać przerośnięte małżowiny nosowe. Operacja małżowin nosowych w takich przypadkach poskutkuje zwiększeniem wydolności.

Mukotomia – przeciwwskazania

Każdy z wariantów zabiegu mukotomii – mukotomia laserowa, mukotomia radiofalowa (RaVoR, Celon, Ellman), mukotomia kriochirurgiczna – jest bezpieczny. W pewnych sytuacjach jednak ich wykonanie nie jest wskazane.

Należą do nich:


  • infekcje górnych dróg oddechowych,
  • infekcje ogólnoustrojowe,
  • skazy krwotoczne,
  • stosowanie leków przeciwzakrzepowych,
  • ogólny zły stan zdrowia pacjenta.

Małżowiny nosowe – operacja

Gdy została nam zalecona operacja małżowin nosowych, do wyboru mamy następujące metody: mukotomia laserowa, radiofalowa, kriochirurgiczna oraz chirurgiczna. Najstarszą z nich jest mukotomia chirurgiczna, obecnie rzadziej stosowana, ponieważ jest najbardziej inwazyjna. Nowsze metody, jak mukotomia radiofalowa są o wiele bardziej bezpieczne i praktycznie bezkrwawe.

Za pomocą diatermii radiofalowej dokonuje się zmniejszenia małżowin, a rana zostaje zasklepiona. Zabieg wykonywany jest przy użyciu znieczulenia miejscowego. To komfortowa metoda dla pacjenta, ponieważ może wrócić do domu po kilkunastu minutach po zabiegu i nie ma zakładanej tamponady. Tkanki po zabiegu goją się szybko, a ryzyko powikłań jest bardzo niskie.

Mukotomia – przed zabiegiemBadanie małżowin nosowych u pacjenta.

Mukotomia powinna być poprzedzona wizytą u lekarza laryngologa. Specjalista najpierw przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, wykonuje też niezbędne badania. Czasami zleca dodatkowe badania, np. laboratoryjne krwi. Niezależenie od metody, na którą się zdecydujemy (mukotomia laserowa, radiofalowa, czy kriochirurgiczna) przed zabiegiem nie wolno palić papierosów. Przez co najmniej 6 godzin przed zabiegiem należy też unikać jedzenia i picia.

Po zabiegu mukotomii

Nowoczesne metody, jak mukotomia laserowa, radiofalowa czy kriochirurgiczna nie wiążą się z długą rekonwalescencją. Po zabiegu pacjent jest zdolny do samodzielnego powrotu do domu. Przez tydzień musi unikać palenia, picia alkoholu, gorących kąpieli i sauny. Niewskazane są loty samolotem, pływanie i nurkowanie. Przez trzy tygodnie należy wystrzegać się forsownego wysiłku fizycznego.

Podsumowanie

Mukotomia małżowin nosowych przy użyciu najnowszych metod, jak np. mukotomia radiofalowa, to bezpieczny i nieinwazyjny zabieg. Skutecznie rozwiązuje problemy spowodowane przerośniętymi małżowinami, jak trudności w swobodnym oddychaniu czy silne objawy alergii. Pacjenci odzyskują możliwość oddychania przez nos, co podnosi jakość ich życia i zapobiega wystąpieniu wielu późniejszych problemów zdrowotnych.  Na zabieg można zostać zakwalifikowanym przez laryngologa.

Zapraszamy do nowoczesnej kliniki Lifemedica w Gdańsku, gdzie leczymy przerost małżowin nosowych zabiegowo.

Dr n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog sprawdzi, czy zabieg mukotomii jest wskazany w Państwa przypadku, jeśli tak – udzieli stosownych informacji.

Umów wizytę u naszego specjalisty – zadzwoń+48 794 795 738

Mukotomia – FAQ

1. Czy zabieg mukotomii pomoże na zatkany nos?

Tak, jeśli przyczyną niedrożności jest przerost małżowin nosowych. Zabieg musi zostać poprzedzony konsultacją lekarską, na której specjalista laryngolog dokona rozpoznania przyczyny problemu.

2. Czy podczas mukotomii podaje się znieczulenie?

Tak, najczęściej jest to znieczulenie miejscowe.

3. Jak długo trwa zabieg mukotomii?

Mukotomia w znieczuleniu miejscowym trwa mniej więcej 20-30 minut.

4. Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu mukotomii?

Całkowite wygojenie się tkanek zajmuje około 5-6 tygodni. Przez pierwsze 2-3 tygodnie pacjent nie powinien się przemęczać, uprawiać intensywnej aktywności fizycznej. Niewskazany jest lot samolotem, nurkowanie, pływanie. Należy pielęgnować jamę nosową zgodnie ze wskazaniami lekarza i przyjmować zapisane przez niego antybiotyki, leki przeciwkrwotoczne i przeciwbólowe.

5. Czy po mukotomii potrzebne jest zwolnienie z pracy?

Osobom mającym pracę siedzącą zaleca się pozostanie w domu na kilka dni. Dłuższego zwolnienia będą wymagały osoby pracujące fizycznie, w ich przypadku będą to trzy tygodnie.


Bibliografia

1. Dąbrowski P: Nasal obstruction – causes, diagnosis, and treatment [w:] „Lekarz POZ”, 2017, s. 19-28
2. Nogala H, Bartochowska A, Tokarski M: Foreign body of the nose and paranasal sinuses – case report [w:] „Postępy w chirurgii głowy i szyi”, 2015, 30-32
3. Patzkó Á, Tóth E, Somogyvári K, Gerlinger I: A comperative clinical study of mucotomy and KTP laser treatment of the inferior turbinate in allergic and non-allergic subjects [w:] „Health”, 2010, s. 1287-1293

Metody leczenia w naszej poradni

  • Konsultacja Laryngologiczna w Chrapaniu

    Konsultacja Laryngologiczna

    Chrapanie może być spowodowane przez wiele różnych przyczyn, więc kluczem dla doboru właściwej terapii jest ich określenie. W niektórych przypadkach niezbędna będzie bowiem operacja, ale w...
    Czytaj więcej

  • Diatermia radiofalowa w leczeniu chrapania

    Nowoczesne metody zabiegów w Centrum Zdrowia Lifemedica gwarantują szybkie efekty kliniczne przy zminimalizowaniu długości rekonwalescencji. Diatermia radiofalowa pozwala na niemal całkowite zmniejszenie bólu i obrzęku pooperacyjnego,...
    Czytaj więcej

  • Laserowe leczenie chrapania

    Zabiegi laserowe w leczeniu chrapania Zastosowanie lasera w leczeniu chrapania nie tylko ogranicza ból pacjenta. Oprócz małej inwazyjności, zabieg ten cechuje niezwykła skuteczność. Usuwanie zmian jest...
    Czytaj więcej

  • Snoreplastyka w leczeniu chrapania

    Aż 80% wszystkich, zdiagnozowanych przypadków chrapania jest następstwem drgania zbyt wiotkiego podniebienia. Są różne sposoby na pozbycie się tej dolegliwości, a jednym z nich jest tzw....
    Czytaj więcej

  • Leczenie chrapania za pomocą kriochirurgii

    Kriochirurgia w leczeniu chrapania Za pomocą kriochirurgii można w bezbolesny i bezkrwawy sposób wyleczyć sporo przyczyn chrapania i bezdechów sennych. Za pomocą kryptolizy kriochirurgicznej można też...
    Czytaj więcej