Poradnia leczenia chrapania w Lifemedica

Według szacunków z chrapaniem ma problem co drugi dorosły człowiek. Zdarza się ono również u dzieci. Nie można go lekceważyć, bo nie jest tylko irytującym dla współlokatorów dźwiękiem. Powoduje kłopoty z krążeniem, a w konsekwencji może doprowadzić do wielu groźnych chorób. W Centrum Zdrowia Lifemedica można leczyć chrapanie najnowocześniejszymi metodami – szybko i skutecznie.

Chrapanie to nie tylko dyskomfort dla bliskich pacjenta. Wprawdzie nie jest stanem, który poważnie zagraża życiu, ale może powodować i przyspieszać rozwój wielu chorób – w tym wieńcowych. Obciąża bowiem mózg, poprzez niedotlenienie go w sposób przewlekły. W bezpośredni sposób pogarsza to stan fizyczny chrapiącego, który nie wysypia się, nie może dobrze wypocząć i jest permanentnie zmęczony.

Jak powstaje chrapanie?

Odgłos chrapania powstaje na skutek wibracji podniebienia miękkiego. Może ono wibrować zarówno podczas wdechu, jak i wydechu. Jeszcze innym stanem jest zapadnięcie się podniebienia miękkiego czy języka, które blokują przepływ powietrza. Wtedy występuje stan, nazywany bezdechem sennym. Zwiotczenie mięśni twarzy, jamy ustnej i gardła następuje często na skutek działania alkoholu i części leków. Wiotkie podniebienie drży podczas oddechu, co powoduje odgłos chrapania.

Zwiotczenie mięśni powoduje ok. 80% przypadków chrapania. Może ono jednak pojawić się także w wyniku niedrożności nosa, spowodowanej polipami, przeziębieniem, skrzywieniem przegrody nosa, a także alergią. Jedną z przyczyn jest też przerost migdałków podniebiennych i gardłowego,  a także wydłużone podniebienie miękkie i języczek.

Zagrożenia płynące z nieleczonego chrapania

Chrapanie przez wiele lat ogranicza dopływ krwi do mózgu. Niedotleniona krew wpływa też na rozwój wielu chorób. Zmiany zachodzą powoli, początkowo niezauważalnie, ale są nieodwracalne. Wśród potencjalnych zagrożeń jest m.in. zawał serca i udar mózgu. Permanentnie powoduje też zmęczenie, które znacznie obniża jakość życia, przekładając się na bóle głowy, czy senność podczas całego dnia.

Jak leczymy chrapanie w Centrum Zdrowia Lifemedica

Nowoczesne metody leczenia chrapania i bezdechów sennych dobierane są w zależności od przyczyny, która je powoduje. Zawsze ustalane są indywidualnie pod każdego pacjenta, bo określić trzeba przeciwwskazania oraz najbardziej skuteczną metodę leczenia.

Jedną z nich jest laserowa plastyka podniebienia miękkiego i języczka podniebienia miękkiego. Wykonujemy ją przy pomocy lasera CO2 i/lub kriochirurgii. Można też w ten sposób zmniejszyć wielkość migdałków podniebiennych.

Metoda diatermii radiofalowej pozwala natomiast wykonać plastykę małżowin nosa, co umożliwia udrożnić nos, powrócić oddychanie przez nos, a to z kolei podnosi skuteczność leczenia operacyjnego chrapania oraz bezdechów – mówi lek med. Dmitry Tretiakow z Poradni Leczenia Chrapania w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.

Wykonujemy również zabiegi mikrochirurgiczne z zastosowaniem lasera CO2 oraz zabiegi kriochirurgiczne w obrębie błony śluzowej warg, jamy ustnej, języka, gardła, migdałków podniebiennych czy skóry małżowiny usznej i przewodu słuchowego zewnętrznego. Wykonujemy podcinanie/plastykę wędzidełka języka tak w sposób klasyczny, jak i z zastosowaniem lasera lub diatermii radiofalowej.

Zastosowanie lasera jest o tyle istotne, że pozwala usunąć zmiany chorobowe w sposób mało inwazyjny, bezkrwawy, całkowicie bezbolesny oraz z dobrym efektem kosmetycznym. Jest to też leczenie skuteczne, a zabiegu – w zdecydowanej większości przypadków – nie trzeba powtarzać.

Metody leczenia w naszej poradni

  • Konsultacja Laryngologiczna w Chrapaniu

    Konsultacja Laryngologiczna

    Chrapanie może być spowodowane przez wiele różnych przyczyn, więc kluczem dla doboru właściwej terapii jest ich określenie. W niektórych przypadkach niezbędna będzie bowiem operacja, ale w...
    Czytaj więcej

  • Diatermia radiofalowa w leczeniu chrapania

    Nowoczesne metody zabiegów w Centrum Zdrowia Lifemedica gwarantują szybkie efekty kliniczne przy zminimalizowaniu długości rekonwalescencji. Diatermia radiofalowa pozwala na niemal całkowite zmniejszenie bólu i obrzęku pooperacyjnego,...
    Czytaj więcej

  • Laserowe leczenie chrapania

    Zabiegi laserowe w leczeniu chrapania Zastosowanie lasera w leczeniu chrapania nie tylko ogranicza ból pacjenta. Oprócz małej inwazyjności, zabieg ten cechuje niezwykła skuteczność. Usuwanie zmian jest...
    Czytaj więcej

  • Snoreplastyka w leczeniu chrapania

    Aż 80% wszystkich, zdiagnozowanych przypadków chrapania jest następstwem drgania zbyt wiotkiego podniebienia. Są różne sposoby na pozbycie się tej dolegliwości, a jednym z nich jest tzw....
    Czytaj więcej

  • Leczenie chrapania za pomocą kriochirurgii

    Kriochirurgia w leczeniu chrapania Za pomocą kriochirurgii można w bezbolesny i bezkrwawy sposób wyleczyć sporo przyczyn chrapania i bezdechów sennych. Za pomocą kryptolizy kriochirurgicznej można też...
    Czytaj więcej