Nieżyt naczynioruchowy nosa
Naczynioruchowy nieżyt nosa, zwany także idiopatycznym nieżytem nosa, to dolegliwość nie mająca charakteru zapalnego. Przyjmuje się, że za jej powstawanie odpowiadają gwałtowne wahania temperatury, przegrzanie stóp i pleców. Skutkiem tego jest rozszerzanie naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa, przez co dochodzi do jej obrzęku i kataru. W takich sytuacjach powinno się jak najszybciej skonsultować z laryngologiem. Ponadto u niektórych osób ulgę może przynieść zniwelowanie innych dolegliwości, wpływających negatywnie na drożność nosa – jak np. skrzywienie przegrody. U takich pacjentów nawet niewielkie skrzywienie przegrody może skutkować znacznym dyskomfortem. W naszej placówce wykonujemy zabiegi, redukujące zmiany anatomiczne w obszarze nosa.
Jeśli podejrzewasz u siebie objawy naczyniowego nieżytu nosa to zapraszamy na konsultację z naszym specjalistą, który zdiagnozuje przyczyny twojego problemu!
Zadzwoń +48 794 795 738
Naczynioruchowy nieżyt nosa – przyczyny
Naczynioruchowy nieżyt nosa może zostać wywołany przez:
- duże różnice temperatur,
- dużą zmianę ciśnienia,
- pikantne potrawy,
- niektóre leki,
- silne emocje,
- drażniące zapachy,
- suche powietrze,
- podniecenie seksualne.
Nieżyt naczynioruchowy nosa powodowany jest przez zaburzenia regulacji nerwowej naczyń błony sluzowej nosa. Jego dokładne przyczyny są nieznane. W efekcie tego zaburzenia dochodzi do niekontrolowanego wypełniania sie naczyń krwią. W efekcie pojawia się obrzęk, utrudniający swobodne oddychanie Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest plastyka dolnych małżowin nosowych – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, lekarz specjalista, laryngolog (otolaryngolog).
Nieżyt naczynioruchowy nosa – objawy
Nieżyt naczynioruchowy nosa ma mało specyficzne objawy, takie jak uczucie niedrożnego nosa, kichanie, katar. Dlatego może zostać pomylony z alergią lub zwykłym katarem. Możemy podejrzewać nieżyt naczynioruchowy nosa, gdy objawy utrzymują się przewlekle i nie dostrzegamy, żeby na ich pojawienie się wpływały alergeny. Zaostrzenia najczęściej mają miejsce wiosną i jesienią.
Diagnostyka naczynioruchowego nieżytu nosa
W naszej placówce skuteczna kuracja zaczyna się od diagnostyki, prowadzonej przez specjalistę otolaryngologa. Lekarz może zdiagnozować naczynioruchowy nieżyt nosa na podstawie dokładnego wywiadu z pacjentem oraz po wykluczeniu możliwych innych przyczyn kataru, jak alergie. Dowiaduje się od kiedy pacjent ma objawy oraz jakie czynniki powodują ich nasilenie. Czasami lekarz wykonuje też rynoskopię, jedno z podstawowych badań laryngologicznych, które polega na oględzinach jamy nosowej.
Naczynioruchowy nieżyt nosa – leczenie
W przypadku, gdy specjalista zdiagnozuje naczynioruchowy nieżyt nosa, leczenie będzie obejmowało przede wszystkim unikanie przyczyny, która wywołuje objawy. Czasami wiąże się to z koniecznością podjęcia radykalnych kroków przez pacjenta, co może oznaczać nawet zmianę pracy czy przeprowadzkę do innego miejsca. Niekiedy wystarczy niewielkie zmodyfikowanie stylu życia.
W niektórych przypadkach może być wskazane leczenie zabiegowe. Obecnie zamiast tradycyjnych metod chirurgicznych częściej stosuje się nowoczesne, mniej inwazyjne metody, jak laseroterapia lub krioterapia. Leczenie przyczynowe jest jedynym skutecznym sposobem, by wyeliminować przewlekły naczynioruchowy nieżyt nosa. Jednakże usunięcie nieprawidłowości anatomicznych przynosi znaczna ulgę.
Naczynioruchowy nieżyt nosa – powikłania
Nieżyt nosa naczynioruchowy może być podłożem, na którym rozwiną się inne uciążliwe przypadłości, np. błona śluzowa nosa ulegnie przesuszeniu i podrażnieniu. Do poważniejszych powikłań należy astma, problemy ze snem, bóle głowy, zapalenie zatok oraz krwawienie z nosa.
Podsumowanie
Naczynioruchowy nieżyt nosa powinien być leczony przede wszystkim przyczynowo. Może to oznaczać unikanie czynników wyzwalających objawy lub skorzystanie ze specjalistycznych zabiegów.
Umów wizytę u naszego specjalisty – zadzwoń+48 794 795 738
Bibliografia
1. Sanico A, Togias A: Noninfectious, nonallergic rhinitis (NINAR): considerations on possible mechanisms [w:] „American Journal of Rhinology & Allergy”, 1998, s. 65-72
2. Buczyłko K: Non-allergic rhinitis [w:] „Advances in Dermatology and Allergology”, 2009, s. 369-371.
3. Dobek J, Panaszek B: Alergologia w praktyce lekarza POZ [w:] „Lekarz POZ”, 2016, s. 126-130.
4. Samoliński B, Komorowski J: The influence of rhinitis on bronchial asthma – the prognosis of application of glycocorticosteroids on treatment schemas [w:] „Przewodnik Lekarza”, 2006, s. 50-54.
5. Samoliński B, Komorowski J: Treatment of rhinitis [w:] „Przewodnik Lekarza”, 2006, s. 42-49.