Informacje i aktualności

Przerost małżowin nosowych

Przerost małżowin nosowych bywa przyczyną wielu dolegliwości. Sprawia, że nie możemy swobodnie oddychać, nasz nos jest ciągle zatkany, a do gardła spływa wydzielina. Te nieprzyjemne objawy utrudniają życie, mogą też prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Na szczęście w naszym gabinecie znamy skuteczne i szybkie rozwiązanie, dzięki któremu można znacznie podnieść komfort życia pacjenta. Jest to mukotomia/konchoplastyjka z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii takich, jak: laser, diatermia radiofalowa oraz kriochirurgia.
Zanim omówimy szerzej, co powoduje przerost małżowin nosowych, wyjaśnijmy, czym właściwie są małżowiny nosowe. Małżowinami nosowymi nazywamy leżące wzdłuż przewodu nosowego struktury będące zgrubieniami tkanki, równoległe względem siebie. Ich funkcją jest ogrzewanie oraz oczyszczanie powietrza, które wdychamy.

Jeśli podejrzewasz u siebie przerost małżowin nosowych to zgłoś się do nas i umów konsultację z naszym specjalistą!
Zadzwoń +48 794 795 738

Przerośnięte małżowiny nosowe – przyczyny

Do przypadłości, jaką jest przerośnięta małżowina nosowa może dojść z wielu przyczyn, do których należy między innymi krzywa przegroda lub nadużywanie kropli i sprayów do nosa.

Problem ten powodują m.in. krople dostępne bez recepty, których stosowanie wielu osobom może wydawać się niegroźne. Trwałe powiększenie małżowin jest wynikiem częstego sięgania po te środki lub długotrwałego ich przyjmowania.

Dmitry-tretiakow-otolaryngologRolą małżowin nosowych jest ogrzewanie, oczyszaczanie i nawilżanie powietrza, wdychanego przez nos. Szereg czynników może powodować ich przerost. Są to przede wszystkim: częste stany zapalne błony śluzowej nosa, krzywa przegroda nosa, praca na zimnym powietrzu przez długi czas, a także działanie innych czynników drażniących. W rezultacie pogorszeniu może ulec drożność nosamówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, lekarz specjalista, laryngolog (otolaryngolog).

Przerost małżowin nosowych – objawy

Kiedy możemy podejrzewać przerost małżowin nosowych? Objawy, które powinny nas zaniepokoić, to przede wszystkim trudności w swobodnym oddychaniu. Nos jest zatkany w charakterystyczny sposób: niedrożność dotyczy na zmianę jednej i drugiej dziurki.

Gdy do tego dojdzie jeszcze przeziębienie lub reakcja alergiczna, czujemy naprawdę duży dyskomfort. Poza tym często boli nas głowa, a podczas wysiłku mamy problem z zaczerpnięciem oddechu. Niektórzy mogą mieć problem ze zmianami w tonacji głosu, nawracającym katarem, często też zdarza im się chrapać.

Przerost małżowin nosowych – leczenie w naszym gabinecie

Co możemy zrobić, jeśli podejrzewamy u siebie przerost małżowin nosowych? Zgłosić się do dobrego otolaryngologa w naszej placówce! Leczenie tej przypadłości jest możliwe, a im szybciej je podejmiemy, tym szybciej poprawimy komfort życia – dlatego powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. Każdy problem z górnymi drogami oddechowymi wymaga konsultacji ze specjalistą laryngologiem.

Przerost małżowin nosowych u człowieka.

Przerost małżowin nosowych – zabieg

Obecnie najskuteczniejszym rozwiązaniem na przerost małżowin nosowych, stosowanym w naszym gabinecie, jest zmniejszenie małżowin nosowych w szybkim, nieskomplikowanym i małoinwazyjnym zabiegu. Wykorzystujemy innowacyjne metody: laser, diatermię radiofalową i kriochirurgię. Dzięki nim można zlikwidować nadmiar tkanki i pozostawić zamkniętą ranę.

Skontaktuj się z naszym specjalistą – zadzwoń+48 794 795 738

Zabieg nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Musi jedynie zrezygnować z jedzenia i picia na kilka godzin przed nim. Palacze na kilka dni przed zabiegiem muszą wystrzegać się palenia papierosów. Klinikę można opuścić już po kilkunastu minutach od zabiegu.
Zmniejszenie małżowin nosowych odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Chociaż skutecznie leczy przerost małżowin nosowych, zabieg ten posiada także pewne przeciwwskazania. Należą do nich infekcje ogólnoustrojowe oraz czynne infekcje górnych dróg oddechowych, złe samopoczucie, zażywanie leków przeciwzakrzepowych.

Po zabiegu na około tydzień należy zrezygnować z palenia, picia, aktywności fizycznej, sauny i gorących kąpieli. Nie można także latać samolotem ani nurkować. Po trzech tygodniach można wrócić do intensywnego wysiłku fizycznego.

Podsumowanie

Najskuteczniejszą metodą leczenia przerostu małżowin nosowych są zabiegi laryngologiczne, które proponujemy pacjentom w naszej placówce. Obecnie są to małoinwazyjne, w wielu przypadkach praktycznie bezkrwawe sposoby. Tkanki po zabiegu goją się szybko, nie zostają widoczne blizny. Pacjenci odzyskują możliwość swobodnego oddychania przez nos, dzięki czemu odczuwają znaczną ulgę w codziennym życiu.

W Lifemedica w Gdańsku leczymy przerost małżowin nosowych zabiegowo. Przed zabiegiem niezbędna jest konsultacja, na której lekarz laryngolog sprawdzi, czy możemy poddać się zabiegowi. Jeśli zakwalifikujemy się na zabieg, dr n. med. Dmitry Tretiakow – specjalista laryngolog udzieli nam dalszych informacji.

 


Bibliografia

1. Namysłowski G, Ścierski W: Laser surgery in the nose and paranasal diseases, Otorynolaryngologia, 2003, 2(1), 21-25
2. Nogala H, Bartochowska A, Tokarski M: Foreign body of the nose and paranasal sinuses – case report [w:] „Postępy w chirurgii głowy i szyi”, 2015, 30-32
3. Wierzchowska M, Bodnar M, Burduk P, Kaźmierczak W, Marszałek A: Rare benign pleomorphic adenoma of the nose: short study and literature review. Videosurgery and Other Miniinvasive Techniques, 2014, s. 332-336