Informacje i aktualności

Niedrożność nosa

Niedrożność nosa – większość osób zetknęła się z tą uciążliwą przypadłością. W stanie tym dochodzi do zablokowania możliwości swobodnego przepływu powietrza przez nos. Nos może być zatkany z każdej ze stron lub z tylko jednej. Problem ten może trwać krótko, niekiedy jednak ma charakter stały. Różne czynniki powodują niedrożność nosa, mogą to być infekcje, alergie, ale też krzywa przegroda nosa. Niedrożny nos u dziecka często jest wynikiem tego, że dziecko wetknęło ciało obce do otworu nosowego. Niedrożny nos u niemowlaka zwykle spowodowany jest wadami anatomicznymi lub urazem doznanym w trakcie ciąży lub porodu.

Jeśli dokucza ci niedrożność nosa skontaktuj się z nami i umów wizytę z specjalistą!
Zadzwoń +48 794 795 738

Niedrożny nos – przyczyny

Czym może być wywołana niedrożność nosa? Przyczyny bywają różne, do najczęstszych z nich należą alergie i infekcje. Innymi powodami są:


  • wady rozwojowe,
  • nieżyt polekowy nosa,
  • nieżyt naczynioruchowy nosa,
  • polipy nosa,
  • krzywa przegroda nosowa,
  • ciało obce w nosie (zwłaszcza niedrożność nosa u dzieci),
  • stosowanie tabletek antykoncepcyjnych,
  • nowotwory.

Dmitry-tretiakow-otolaryngologNiedrożny nos może stanowiś symptom szeregu dolegliwości, pojawiających się w obrębie nosa oraz zatok przynosowych. Do tej grupy należy zaliczyć choroby ogólnoustrojowe, jak: choroby autoimmunologiczne, ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń (niegdyś choroba Wegenera), IgG4-zależne.Co więcej, tego typu dyskomfort może pojawić się jako powikłanie po operacji – jest to wówczas zespół pustego nosa. Choć niejednokrotnie uczucie zatkania może wynikać z banalnych powodów, to jednak czasem wymaga on głębszej diagnostyki, prowadzonej przez specjalistę otolaryngologa – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, lekarz specjalista, laryngolog (otolaryngolog).

Niedrożność nosa – objawy

Najbardziej charakterystyczny objaw, z którym wiąże się niedrożny nos, to oczywiście uczucie jego zatkania. Towarzyszyć temu mogą także inne symptomy. Jeśli przyczyną niedrożności nosa jest alergia lub infekcja, to często pojawia się wydzielina z nosa, kichanie, może dołączyć się do tego katar i ogólny stan rozbicia. Niedrożny nos bez kataru może się wiązać z krwawieniem, wyciekiem ropnym, powiększeniem węzłów chłonnych, a nawet bólem. Uciążliwa jest zarówno jednostronna niedrożność nosa, jak i całkowicie niedrożny nos.

Niedrożność nosa – rodzaje

Jeśli chodzi o niedrożność nosa bez kataru, to możemy wyróżnić jej dwa rodzaje:


  • normalna niedrożność nosa – jest to przejściowa, jednostronna niedrożność nosa, w której występują dwie fazy: zatkania oraz odetkania. Niedrożność nosa jest powodowana cyklicznym rozszerzaniem się wewnętrznych naczyń krwionośnych nosa, ustępuje gdy dojdzie do ich obkurczenia. Cykl trwa od jednej do czterech godzin.
  • nietypowa niedrożność nosa – nos jest ciągle zatkany, dlatego należy się zgłosić do lekarza jak najszybciej. Niedrożny nos może dotyczyć obu dziurek od nosa lub tylko jednej z nich.

Umów wizytę u naszego specjalisty – zadzwoń+48 794 795 738

Niedrożny nos – domowe sposoby

Istnieją domowe sposoby, które mogą pomóc w niektórych przypadkach niedrożności nosa. Można zastosować np. dostępne w postaci kropli lub sprayu roztwory soli lub wody morskiej. Ich używanie jest bezpieczne, nie wiąże się z ryzykiem uzależnienia czy wysuszenia błony śluzowej nosa.

Niedrożność nosa można też złagodzić przez inhalacje. Przygotowujemy je przez dodanie do dwóch litrów wrzątku łyżki soli lub kilku kropli olejku eterycznego. Wdychanie powstałych par pomaga oczyścić i zdezynfekować zatoki oraz udrażnia nos.

Pomocne są także nawilżacze powietrza. Oprócz wody możemy dodać do nich kilka kropli olejku eterycznego o właściwościach bakteriobójczych, np. tymiankowego lub szałwiowego. Pomoże to w zwalczaniu stanów zapalnych.

Sposoby te nie przyniosą jednak efektów, gdy niedrożność nosa ma poważniejsze podłoże.

Zatkany nos.

Niedrożność nosa – leczenie operacyjne

Niedrożność nosa jest niekiedy wynikiem przerostu małżowin lub polipów. Najskuteczniejszym rozwiązaniem tej przypadłości jest leczenie operacyjne. Obecnie popularne są nowoczesne metody usuwania nadmiaru tkanki, jak np. przy wykorzystaniu fal radiowych. Są o wiele mniej inwazyjne od zabiegów chirurgicznych, praktycznie bezkrwawe i niewymagające narkozy – częściej stosuje się przy ich znieczulenie miejscowe. Pacjent nie musi pozostać po zabiegu w szpitalu.

Jeśli to krzywa przegroda powoduje niedrożność nosa, leczenie operacyjne również jest najlepszym wyborem. Wykonywana jest wtedy septoplastyka, czyli zabieg laryngologiczny polegający na odseparowaniu chrząstki od błony śluzowej oraz skorygowaniu jej kształtu i wielkości. Pacjenci, którzy przeszli zabieg septoplastyki nosa mogą w końcu swobodnie oddychać przez nos, pozbywają się uciążliwych bólów głowy – ich komfort życia znacznie wzrasta.

Aby leczenie było skuteczne, najpierw należy omówić swój problem z lekarzem. W Lifemedica w Gdańsku dr n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog, przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz wykona i zleci wszystkie potrzebne badania, które pozwolą postawić właściwą diagnozę. Po rozpoznaniu problemu, doktor doradzi najlepsze metody leczenia.

Bibliografia

1. Kulczyński B: Krwawienia z nosa [w:] „Przewodnik Lekarza”, 2003, s. 117-119
2. Dąbrowski P: Nasal obstruction – causes, diagnosis, and treatment [w:] „Lekarz POZ”, 2017, s. 19-28
3. Nogala H, Bartochowska A, Tokarski M: Foreign body of the nose and paranasal sinuses – case report [w:] „Postępy w chirurgii głowy i szyi”, 2015, 30-32
4. Samoliński B, Komorowski J: Treatment of rhinitis [w:] „Przewodnik Lekarza”, 2006, 42-49