Wodnisty katar
Wodnisty katar często występuje podczas różnych dolegliwości, np. alergii czy infekcji. Zazwyczaj jest niegroźny, w pewnych przypadkach może jednak prowadzić do powikłań. Dlatego w sytuacji, gdy wodnisty katar utrzymuje się ponad tydzień lub powoduje znaczny dyskomfort, powinniśmy udać się do lekarza. Ponadto wodnisty katar może być szczególnie uciążliwy u osób, które mają nawet niewielkie zmiany anatomiczne w obrębie jamy nosowej, jak chociażby nawet niewielkie skrzywienie przegrody nosowej. W takich przypadkach również jesteśmy w stanie pomóc szybko i skutecznie. Jednym z rozwiązań jest chociażby septoplastyka, wykonywana z zastosowaniem najnowszych metod.
Jeśli dostrzegasz u siebie objawy wodnistego kataru to zgłoś się do nas i umów konsultację z naszym specjalistą!
Zadzwoń +48 794 795 738
Wodnisty katar – objawy i przyczyny
Wodnisty katar to częsta reakcja alergiczna. Charakterystyczne dla niej jest to, że objawy takie jak wodnisty katar i kichanie trwają dłużej niż tydzień. Do tego towarzyszą im objawy oczne, jak zaczerwienienie oczu, ich łzawienie i opuchlizna. Zwykle zależność pomiędzy kontaktem z czynnikiem alergicznym a wystąpieniem reakcji alergicznej jest widoczna. Gdy jesteśmy uczuleni na pyłki, do pojawienia się dokuczliwych symptomów dochodzi od razu po wyjściu z domu.
Alergia na roztocza daje o sobie znać gdy przychodzimy do pracy lub przebywamy w pobliżu zwierząt mających sierść.
Nierzadko wodnisty katar jest wynikiem łagodnej infekcji wirusowej. Niemal zawsze występuje przy niej także ból gardła i podwyższona temperatura ciała. Objawy te trwają mniej więcej tydzień, po czym znikają.
Wodnisty katar nie jest objawem, który wskazywałby jednoznacznie na konkretną dolegliwość. Może towarzyszyć alergii, czy stanom zapalnym jamy nosa. Kiedy dotyczy tylko jednej strony, przede wszystkim po urazie głowy, możebyc objawem wskazującym na złamanie podstawy czaszki i wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego. Wówczas konieczna jest pogłębiona diagnostyka – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, lekarz specjalista, laryngolog (otolaryngolog).
Domowe sposoby na wodnisty katar
Wodnisty katar w większości przypadków może zostać złagodzony przez domowe metody. Do najpopularniejszych należy sięgnięcie po krople lub spraye do nosa, dostępne w aptece bez recepty. Pomagają udrożnić nos poprzez swoje obkurczające działanie na błonę śluzową. Ważne jednak jest to, by nie stosować ich dłużej niż zalecane 5 dni u dorosłych i 3 dni u dzieci ze względu na ryzyko uzależnienia.
Bezpieczniejsze, bo niezwiązane z ryzykiem uzależnienia są roztwory soli i wody morskiej. Można je kupić np. w postaci kropel lub sprayów. Oczyszczają zatoki z nadmiaru wydzieliny i pomagają pokonać katar wodnisty.
Umów wizytę u naszego specjalisty – zadzwoń+48 794 795 738
Pomocne przy alergiach i infekcjach są też nawilżacze powietrza. Działanie bakteriobójcze uzyskamy, dodając do wody niewielką ilość olejku eterycznego. Olejki eteryczne mogą uczulać, dlatego alergicy powinni zachować szczególną ostrożność przy ich stosowaniu. Nawilżacze powietrza redukują ilość alergenów w powietrzu, co pomaga zlikwidować katar, poza tym koją podrażnione drogi oddechowe.
Świetnym domowym sposobem na udrożnienie i nawilżenie nosa są inhalacje. Roztwór do inhalacji przygotowujemy przez dodanie łyżki soli na dwa litry wody. Możemy też zakupić gotowy roztwór soli fizjologicznej w aptece. Inhalacja powinna trwać kilka minut.
Sprawdź również artykuł na temat kataru spływającego do gardła: http://poradnialeczeniachrapania.pl/kompendium/katar-splywajacy-do-gardla/
Wodnisty katar – leczenie w naszej placówce
Domowe metody zwykle wystarczają, by wyleczyć wodnisty katar. Niezwłocznej wizyty u lekarza wymaga stan, gdy katar wodnisty trwa ponad tydzień lub wydzielina zmienia barwę lub konsystencję. Wówczas zalecamy zgłoszenie się do otolaryngologa w naszym gabinecie. Lekarz po ustaleniu przyczyny dobierze właściwe leczenie, np. przepisze antybiotyki na infekcję. Rozpoznanie poprzedzone jest wywiadem z pacjentem, czasem niezbędne też jest wykonanie specjalistycznych badań. Może się okazać, że przewlekły wodnisty katar spowodowany jest wadami w budowie jamy nosowej, wrodzonymi lub nabytymi. W takiej sytuacji najskuteczniejszym rozwiązaniem są specjalistyczne zabiegi laryngologiczne, które umożliwiają skorygowanie takiej wady. Dzisiejsze zabiegi laryngologiczne są małoinwazyjne, w wielu przypadkach praktycznie bezkrwawe i niewymagające narkozy.
Gdy wodnisty katar powoduje alergia, należy przede wszystkim unikać ekspozycji na czynniki alergizujące. Dobre efekty przynosi odczulanie, jest to jednak długotrwały proces, trwający 3-5 lat. Pacjent jest wtedy wystawiany na działanie alergenu, by jego organizm stopniowo się przyzwyczaił. Alergolog może też przepisać leki przeciwhistaminowe lub sterydy.
Wodnisty katar u dziecka
Wodnisty katar u dziecka to znany temat, ponieważ dzieci często chorują na infekcje i mogą być alergikami. Infekcje zdarzają się nawet 8-10 razy podczas jednego sezonu. Gdy przeziębienia i alergie nakładają się w tym samym czasie, diagnostyka jest utrudniona. Poza tym leczenie może się wydawać nieskuteczne, bo dziecko ciągle ma katar. Wodnisty katar u niemowlaka może być też wynikiem wrodzonych wad anatomicznych lub urazów doznanych np. podczas porodu.
Wodnisty katar u dzieci wiąże się też z innym problemem. Dzieci nie zawsze umieją oczyścić sobie nos, samodzielnie potrafią to zrobić dopiero około trzeciego roku życia. Przy pomocy rodzica wydmuchują nos dopiero po ukończeniu pierwszego roku życia. Należy uczyć najmłodszych jak prawidłowo wydmuchiwać nos, by stało się to dla niego nawykiem. Proces ten będzie prostszy, gdy rozrzedzimy wydzielinę aplikując do nosa roztwór wody lub soli morskiej.
Wodnisty katar – powikłania
Przedłużający się wodnisty katar wymaga leczenia, dlatego nie powinniśmy go lekceważyć. Inaczej może doprowadzić do powikłań takich, jak zapalenie zatok nosowych, infekcje, problemy ze snem, polipy nosa, upośledzenie węchu, bóle głowy i astma.
Bibliografia
1 . Buczyłko K: Non-allergic rhinitis [w:] „Advances in Dermatology and Allergology”, 2009, s. 369-371
1 . Mir E, Panjabi C, Shah A. Impact of allergic rhinitis in school going children. Asia Pac Allergy 2012, s. 93-100.
2 . Samoliński B, Komorowski J: Treatment of rhinitis [w:] „Przewodnik Lekarza”, 2006, 42-49
3 . Golusiński W, Banaszewski J: Diagnosis and treatment of chronic rhinosinusitis [w:] „Postępy w chirurgii głowy i szyi”, 2006, s. 46-52
4 . Bartkowiak-Emeryk M, Emeryk A: Allergen immunotherapy in allergic rhinitis [w:] „Postępy Dermatologii i Alergologii”, 2012, s. 32-38
5 . Dąbrowski P: Nasal obstruction – causes, diagnosis, and treatment [w:] „Lekarz POZ”, 2017, s. 19-28