Informacje i aktualności

Katar sienny

Katar sienny to katar uczuleniowy, który najczęściej pojawia się wiosną i latem. Unoszące się w powietrzu alergeny wyzwalają reakcję obronną organizmu. Na alergię cierpi coraz więcej osób, szacuje się, że katar sienny ma już co czwarty Polak. Wieloletnia walka z katarem siennym może skutkować np. przerostem małżowin nosowych, co utrudnia swobodne oddychanie. W naszej placówce oferujemy zabiegi niwelujące nadmiar małżowin. Co więcej, w przypadku przewlekłego kataru, warto zgłosić się do otolaryngologa, który upewni się, że na taki stan nie wpływają też inne czynniki.

Jeśli dokucza ci katar sienny zgłoś się do naszego specjalisty!
Zadzwoń +48 794 795 738

Katar sienny – przyczyny

Katar sienny stanowi reakcję obronną organizmu po jego ekspozycji na alergen wziewny. Nadmiernie wrażliwy układ odpornościowy odbiera alergen jako groźny i zaczyna produkować białe krwinki, które uwalniają histaminę, drażniącą błonę śluzową nosa.

Najczęściej alergizują pyłki roślin. Są niewielkie – mają średnicę mniejszą niż 0,25 mm i z łatwością krążą w powietrzu. Najwięcej jest ich w sezonie wiosenno-letnim.

W Polsce najczęściej alergizują pyłki roślin takich, jak:


  • pokrzywa – pyli od połowy czerwca do końca sierpnia,
  • olcha – okres jej pylenia to początek wiosny,
  • topola – pyli na początku wiosny,
  • bylica – zaczyna pylić w połowie czerwca, co trwa do końca sierpnia.

Istnieją jeszcze inne alergeny wziewne, np. roztocza, sierść zwierząt. W przeciwieństwie do roślin, uczulają one przez cały rok.

Katar sienny – objawy

Jak rozpoznać katar sienny? Objawy nie są charakterystyczne i łatwo je przypisać zwykłemu przeziębieniu. Tylko gruntowna analiza symptomów pomoże odróżnić te dwie dolegliwości. Największą trudność sprawia diagnostyka alergii u dzieci, ponieważ najmłodsi często chorują na infekcje, nawet 10 razy do roku i objawy przeziębienia oraz kataru siennego mogą u nich występować jednocześnie. Skrupulatne obserwacje pomogą je jednak nieco zróżnicować.

Reakcja alergiczna trwa dłużej niż infekcja, która zwykle mija po tygodniu. Katar sienny wiąże się też z występowaniem objawów ocznych, takich jak zaczerwienienie, łzawienie, opuchnięcie oczu. Często pojawia się kichanie.

Objawy kataru siennego.

Pewne czynniki sprawiają też, że niektóre osoby są bardziej podatne na katar sienny, a są to:


  • częsta ekspozycja na alergen,
  • wiek (im starszy człowiek, tym osłabia się zdolność jego organizmu do obrony przed alergenami),
  • skłonności genetyczne,
  • ciąża,
  • inne alergie, np. astma,
  • polipy nosa.

Dmitry-tretiakow-otolaryngologKatar sienny najczęściej objawia się poprzez wodnisty katar, kichanie, a także łzawienie i swędzenie oczu. Będą pojawiać się okresowo, czyli w czssie pylenia określonych roślin i drzew. Co ciekawe, można korzystać ze specjalnych aplikacji na telefon, które informują pacjentów o tym, kiedy nastąpi taki okres. W ten sposób pacjenci mogą wcześniej podjąć odpowiednie leczenie i zapobiegać nieprzyjemnym objawom – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, lekarz specjalista, laryngolog (otolaryngolog).

Katar sienny – leczenie

Jeśli chodzi o katar sienny, leczenie jest prawie wyłącznie objawowe. Zaleca się unikanie kontaktu z alergenem, nie zawsze jest to jednak całkowicie możliwe. Łagodzące katar sienny leki bez recepty powinny być wyłącznie doraźną pomocą. Nie zaleca się ich długotrwałego przyjmowania, ponieważ mogą spowodować skutki uboczne. Po wielu latach takiej kuracji może dojść do przewlekłego uczucia zatkania nosa. W takim przypadku pomóc może zabieg taki, jak mukotomia. Zamiast jednak stosować krople na własną rękę, lepiej wybrać się na wizytę do alergologa, który zaproponuje skuteczniejszą metodę leczenia. Może przepisać np. doustne lub miejscowe leki przeciwhistaminowe i sterydy.

Innym sposobem leczenia jest odczulanie. To działanie na przyczynę: organizm staje się mniej wrażliwy na czynnik uczulający. Alergen jest podawany podskórnie lub podjęzykowo najpierw w małej dawce, którą z biegiem czasu zwiększa się. Rezultaty odczulania są bardzo zadowalające, udaje się całkowicie wyeliminować reakcję alergiczną lub w znacznym stopniu zmniejszyć jej objawy. Jest to jednak metoda wymagająca cierpliwości od pacjenta, bo odczulanie może trwać nawet od 3 do 5 lat. Skorzystanie z odczulania jest też wykluczone w niektórych przypadkach: zły stan ogólny pacjenta, infekcje bakteryjne i wirusowe, choroby tkanki łącznej, choroby immunologiczne, nowotwory, alergia o ciężkim lub niestabilnym przebiegu.

Umów wizytę u naszego specjalisty – zadzwoń+48 794 795 738

Gdy przewlekły katar sienny powoduje zmiany w jamie nosowej, np. polipy czy przerost małżowin nosowych, najskuteczniejszym rozwiązaniem będą zabiegi laryngologiczne. Współcześnie odchodzi się od tradycyjnych metod chirurgicznych na rzecz nowoczesnych, małoinwazyjnych metod. Zwykle nie wymagają one narkozy, ani założenia tamponady. Krwawienie jest zredukowane do minimum. Pacjent może wrócić do domu kilkanaście minut po zabiegu.

Najważniejsze jest postawienie prawidłowego rozpoznania. W przypadku uciążliwych i nieprzemijających symptomów należy wybrać się do lekarza. Specjalista skieruje nas na badania, potem dobierze leczenie. Dzięki temu możemy uniknąć powikłań, z którymi nierzadko wiąże się katar sienny. Nieleczony powoduje nie tylko problemy z oddychaniem, bezsenność i bóle głowy, ale często też prowadzi do astmy oskrzelowej.

Jak złagodzić katar sienny za pomocą domowych sposobów?

Ulgę w łagodzeniu kataru siennego mogą przynieść domowe sposoby. Na przykład dla alergików bardzo korzystne jest używanie nawilżacza powietrza. Jego właściwości odkażające można zwiększyć przez dodanie kilku kropli wybranego olejku eterycznego. Urządzenie to redukuje ilość krążących w pomieszczeniach alergenów wziewnych, takich jak pyłki, roztocza, grzyby i sierść. Pomaga też nawilżyć błonę śluzową nosa i zapobiega jej podrażnieniom.

W aptece znajdziemy też wiele środków na katar sienny. Leki bez recepty, które są bezpieczne i nie powodują uzależnienia, to na przykład roztwory soli i wody morskiej, dostępne w postaci kropli i sprayów do nosa. Ułatwiają oczyszczenie nosa i zatok z wydzieliny oraz nawilżają błonę śluzową nosa. Inne środki na katar sienny, jak krople z ksylometazoliną czy oksymetazoliną powinny być stosowane z rozwagą. Nie należy przyjmować ich dłużej, niż jest to zalecone w ulotce.

Osoby uczulone na roztocza muszą przykładać szczególną uwagę do pomieszczeń, w których przebywają całymi dniami. Zarówno w domu, jak i w pracy powinny panować higieniczne warunki. Częste odkurzanie i mycie podłóg oraz półek pomoże zredukować ilość alergenów. Konieczne jest też częste pranie przedmiotów wykonanych z tkanin, jak firany, zasłony, pościel, dywany. Dziecięce zabawki powinny być często myte, a pluszowe maskotki prane wysokich temperaturach.

Praktycznym rozwiązaniem, dzięki któremu ograniczymy ilość kurzu na półkach, jest zamiana regałów na witryny. Podczas zimy możemy wykorzystać panujący na zewnątrz mróz i wystawić na zewnątrz pościel. Niska temperatura unicestwi roztocza.

Podsumowanie

Katar sienny trzeba leczyć. Najskuteczniejsze rozwiązanie może zalecić tylko lekarz. Podstawą jest kuracja u alergologa, ale w przypadku uciążliwego kataru, warto skonsultować się z otolaryngologiem, który upewni się, że inne czynniki nie wpływają na zmniejszenie komfortu (np. skrzywienie przegrody).

Zapraszamy do nowoczesnej kliniki Lifemedica w Gdańsku, gdzie dr n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog dokona rozpoznania problemu i dobierze najlepszą metodę leczenia.

Bibliografia

1. Emeryk A, Bartkowiak-Emeryk M: Therapeutic management of allergic rhinitis [w:] „Postępy Dermatologii i Alergologii”, 2012, s. 19-31.
2. Samoliński B, Rapiejko P: Prophylaxis of allergic rhinitis [w:] „Advances in Dermatology and Allergology”, 2003, s. 10-14.
3. Emeryk A, Bartkowiak-Emeryk M, Kowalska M: Definition, classification and epidemiology of allergic rhinitis [w:] „Postępy Dermatologii i Alergologii”, 2012, s. 1-5.
4. Gawlik R, Rogala B, Rogala E: Całoroczna i przedsezonowa immunoterapia swoista sezonowego alergicznego nieżytu nosa [w:] „Alergia Astma Immunologia”, 1997, s. 39-42
5. Bartkowiak-Emeryk M, Emeryk A: Allergen immunotherapy in allergic rhinitis [w:] „Postępy Dermatologii i Alergologii”, 2012, s. 32-38.