Katar spływający do gardła (ang. Post-nasal drip syndrom)
Katar spływający do gardła powoduje nieprzyjemne wrażenie zalegającej w gardle wydzieliny z nosa. Uczucie ciała obcego w gardle powoduje, że pacjenci mają nieustanną potrzebę odchrząkiwania i odkrztuszania wydzieliny. Często mają też chrypę. Spływający katar do gardła może stać się podłożem do rozwoju infekcji gardła lub zatok. W niektórych przypadkach ten stan może być zaostrzany przez np. skrzywienie przegrody lub przerost małżowin. W takich przypadkach proponujemy nowoczesne zabiegi. W każdym przypadku jednak zalecamy jak najszybszą konsultację z naszym otolaryngologiem.
Wydzielina w gardle może stać się naprawdę uciążliwa. Skontaktuj się z naszym specjalistą, aby zdiagnozować przyczynę problemu!
Zadzwoń +48 794 795 738
Spływający katar do gardła – kiedy występuje?
Spływająca wydzielina do gardła pojawia się w następujących stanach:
- infekcje górnych dróg oddechowych,
- zapalenie zatok,
- alergia,
- krzywa przegroda nosa,
- przerośnięte migdałki,
- refluks.
Spływająca wydzielina do gardła – objawy
Objawy, z którymi wiąże się katar spływający do gardła, to:
- nieustanna potrzeba przełykania wydzieliny,
- drapanie w gardle,
- kaszel,
- obrzęk błony śluzowej nosa,
- nudności
- nieświeży oddech,
- trudności z oddychaniem,
- świszczący oddech.
Zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła
Jeśli katar spływa do gardła ponad 4 miesiące, to oznacza już zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Diagnozę taką może postawić laryngolog, który dokładnie zbada nos oraz jamę nosowo-gardłową. Może też zlecić badanie mikrobiologiczne. Nie powinniśmy zwlekać z udaniem się do lekarza, gdyż nieleczony katar spływający do gardła może przyczynić się do zapalenia zatok, problemów ze snem oraz trudności w oddychaniu.
Katar spływający do gardła – leczenie w naszym gabinecie
W przypadku kataru spływającego do gardła warto jak najszybciej skonsultować się z naszym laryngologirm, który wdroży najlepszą, indywidualnie dopasowaną kurację. Jak leczy się katar spływający do gardła? Przede wszystkim przez działanie na przyczynę, czyli unikanie alergenów lub odczulanie w przypadku alergii właśnie. Jeżeli spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła jest wynikiem wady anatomicznej, wskazany będzie zabieg mający na celu jej skorygowanie. W naszej ofercie znajduje się szereg nowoczesnych zabiegów, które przynoszą szybką ulgę. Problem spływającego kataru może powodować np. krzywa przegroda nosowa.
Katar spływający do gardła nie jest na tyle charakterystycznym objawem, aby jednoznacznie świadczyć o konkretnej dolegliwości.Bardzo często jest to jeden z elementów towarzyszących takim sytuacjom, jak: alergiczny nieżyt nosa, ostre i przewlekłe zapalenie zatok nosa, palenie papierosów, refluks, choroby metaboliczne, a nawet praca w szkodliwych warunkach – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, lekarz specjalista, laryngolog (otolaryngolog).
Umów wizytę u naszego specjalisty – zadzwoń+48 794 795 738
Najskuteczniejszym rozwiązaniem w tym wypadku jest septoplastyka. Pacjenci po zabiegu odczuwają znaczną ulgę.
W niektórych przypadkach stosowane jest leczenie objawowe. Odpowiednie leki zapisze nam lekarz. Pomocne mogą się okazać także środki dostępne bez recepty. Przy ich stosowaniu należy ściśle trzymać się zaleceń z ulotki.
Spływający katar – domowe sposoby
Istnieją domowe sposoby, które pomogą nam złagodzić spływający katar. Są bezpieczne i z wielu z nich mogą skorzystać nawet małe dzieci. Taką prostą metodą jest kładzenie się na boku, gdy zasypiamy i ułożenie głowy wyżej, niż reszta ciała. Dzięki temu usuwanie wydzieliny będzie sprawniejsze.
Katar spływający do gardła można zażegnać za pomocą kropli do nosa. Ich działanie polega na obkurczaniu naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa. Chociaż przynoszą ulgę, krople zwierające ksylometazolinę i oksymetazolinę mogą uzależniać, dlatego nie należy ich stosować dłużej, niż jest zalecane – w przypadku dorosłych jest to maksymalnie 5 dni, a dzieci – 3 dni. Nie sprawdzi się to jednak, gdy spływająca wydzielina po gardle występuje u nas przez cały czas. Lepiej wtedy sięgnąć po bezpieczniejsze środki, na przykład roztwory wody i soli morskiej. Ich działanie nie jest może tak silne, za to nie stwarzają ryzyka uzależnienia.
Wydzielina spływająca po gardle zostanie zredukowana dzięki inhalacjom. Można je stosować u dzieci, które potrafią już dobrze siedzieć. Inhalacja u małego dziecka musi być przeprowadzana w obecności dorosłego, który będzie czuwał nad tym, by dziecko się nie poparzyło. Inhalacje sporządza się poprzez dodanie do dwóch litrów wrzątku łyżki soli lub kilku kropli olejku eterycznego.
Można użyć też gotowego roztworu soli fizjologicznej z apteki. Należy nachylić się nad naczyniem, uważając by się nie oparzyć i wdychać powstałe pary nosem a wydychać ustami. Zabieg będzie intensywniejszy, jeśli przykryjemy się ręcznikiem. Korzyścią z inhalacji jest rozrzedzenie wydzieliny i oczyszczenie z niej zatok oraz nosa.
Pomocniczo na spływający katar można zastosować także maść majerankową. Działa ona kojąco na podrażnioną częstym wycieraniem nosa skórę oraz pomaga złagodzić katar.
Podsumowanie
Przewlekle spływający katar do gardła to dolegliwość wymagająca diagnostyki i odpowiedniego potraktowania. Domowe sposoby, a nawet przyjmowanie leków nie sprawdzi się, gdy problem wywołany jest wadami w strukturze jamy nosowej, np. krzywą przegrodą. W pierwszej kolejności powinniśmy więc udać się do lekarza.
Bibliografia
1. Dąbrowski P: Nasal obstruction – causes, diagnosis, and treatment [w:] „Lekarz POZ”, 2017, s. 19-28
2. Emeryk A, Bartkowiak-Emeryk M, Kowalska M: Definition, classification and epidemiology of allergic rhinitis [w:] „Postępy Dermatologii i Alergologii”, 2012, s. 1-5
3. Emeryk A, Bartkowiak-Emeryk M, Wojas O, Samoliński B: Allergic rhinitis and other diseases [w:] „Postępy Dermatologii i Alergologii”, 2012, s. 13-18
4. Morice AH: Post-nasal drip syndrome—a symptom to be sniffed at? [w:] „Pulmonary Pharmacology & Therapeutics, 2004, s. 343-345
5. Krzych-Fałta E, Samoliński B: Polskie standardy leczenia alergicznego nieżytu nosa [w:] „Lekarz POZ”, 2016, 58-60
6. Samoliński B, Szczęsnowicz-Dąbrowska P, Hałat Z, Krajewski M, Rzepkowska M: Schorzenia błony śluzowej nosa – zasady diagnostyki i terapii [w:] „Przewodnik Lekarza”, 2004, 28-39